| misterio666 a întrebat:

Buna tpu.Azi mi-am luat un wirles nou. l-am bagat la cuti de internet tot si ma duc pe tableta caut reteaua si imi scrie ca s-a conectat si cand vreau sa intru pe internet pe tableta nu merge.Ce sa fc sa mearga.Dau funda

3 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Routerul respectiv are nevoie de niste setari. Nu ii conectezi pur si simplu cablul WLAN si deja te astepti sa-ti mearga asa pur si simplu. Tu de la providerul de internet ai primit un ID si o parola pentru conectarea la internet, deci acestea trebuie introduse in setarile routerului, dupa care iti pui frumos o parola pentru a securiza conexiunea wireless, ca sa nu imparti internetul cu toti vecinii si treaba e gata. Citeste cartea de instructiuni de la routerul wireless si o sa vezi cum sa-l configurezi. Bafta.

| SasNetRomania a răspuns:

Intri pe pc si pe u nbrowser fie mozila fie chrome.
scrii sus 192.168.1.1 sau 0.1 in spate.
username si parola sunt admin admin sau cele scrise pe spatele routerului.
mergi la conectivitate alegi in functie de net, daca ai rds selectezi PPPOE si username parola din contract.
mergi la wireless la securitate pui parola, apoi schibmi numele.
atentie, trebuie sa ai bagat firul de net care intra in casa in router, la mufa wan / cea albastra.

| KinekT a răspuns:

Pai treaba ii ca poate trebuie facuta primadata cu un laptop.un pc.nu stiu cum sa iti zic. cand am avut eu aparat de wirelles nou a trebuit sa il configurez cu leptopul