| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Când aprind laptop-ul mi se deschide Chrome cu ultimele pagini folosite înainte să îl sting, nu este setat să pornească odată cu windows-ul și nu știu cum să rezolv. De câteva zile face așa.
Sție cineva care ar putea să fie problema?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza poate fi un site pe care ai intrat si care ti-a instalat un malware.
1. Inchide paginile nedorite
2. Imcarca pagina cu care vrei sa-ti porneasca Chrome
3. La setarile Chorome seteaza pagina de pornire "Pagina actuala"
4. Inchide Chrome.
5. Porneste Chrome din nou. Trebuie sa porneasca pe pagina setata anterior, ca pagina de pornire. Daca nu, refaci setarile 1-4, atent.
6. In casuta de comenzi scrii "msconfig" si apesi tasta Enter.
7. Dai click pe "urechea" "Startup", cauti si de-bifezi Chrome. Dai click pe "Apply", urmat de OK /Restart.
8. Dupa repornirea laptop-ului inchizi "msconfig", marcandu-l sa nu mai apara la o noua pornire.

Chorome nu va mai aparea la pornire, daoar daca il vei porni tu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Chrome nu are optiune in msconfig.
Poate este un updater corupt? Observ ca ne'a Chrome are mereu 2 procese crash hhandler 64x si 32x chiar daca nu este deschis. Poate i s-a corupt instalatorul, sau instalatorul este codat prost.

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu este "optiune" in msconfig. In Startup este lista tuturor programelor care pornesc impreuna cu Windows-ul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Ma rog, daca ne referim la varianta de Win 8+, functionalitatea din msconfig a fost mutata in task manager, insa, eu n-am vazut pana acum ca Chrome sa aiba macar un updater acolo, si nici macar nu se pune problema ca si-a facut un task in task scheduler.

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu updater-ul porneste programele la pornirea Windows.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Am zis ca nici macar un updater nu are acolo, cel putin eu n-am vazut in toata istoria mea cu calculatoarele ca vreun browser sa-si creeze un task la boot.
Desigur, poti face asta cu Task Scheduler, insa nu cred ca Chrome de nebun s-apuca sa-si creeze taskuri sau macar userul sa umble pe acolo.

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tot n-ai inteles.
Chrom-ul (la el) este pornit automat la pornirea Windows-ului.
Pornirea NU se face in Task Manager - acolo doar se poate OPRI task-ul.

Pornirea automata se face pe baza inregistrarilor "Startup" din registre, care pot fi accesate si dezafectate din "msconfig" - Startup (sau editand manual registrele, de exemplu cu "regedit").

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Sa-nteleg ca nu ai trecut pe Win8/10.
msconfig nu mai tine functionalitatea asta, ci a fost pusa in Task Manager.
Eu am Win8.1, intru in msconfig, in Startup, si imi zice: "To manage startup items, use the Startup section of Task Manager" + un buton "Open Task Manager".

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu prea folosesc Win, prefer Beer (adica Pinguin). big grin

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Pai atunci nu-mi spune ca nu inteleg.
Chrome nu porneste la start decat daca faci asta expres in Task Scheduler.

Ma rog, daca omul isi pune pc-ul pe sleep sau hibernate, scenariul pare mai pasibil.

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Poate porni si daca altcineva (de exemplu o pagina cu malware) i-a setat startul astfel sa-i apara paginile de reclama la pornire...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Mi se pare destul de imposibil ca o pagina sa aiba acces asupra registrilor fara vreo implicatie din partea userului.
Vad ca nu a zis de reclame, ci de paginile lasate deschise in ultima sesiune. Functia asta exista, si eu o folosesc, insa nu vad cum e posibil ca fix Chrome din nimic sa porneasca la start (excluzand, desigur, cazul in care omul isi pune PC-ul in sleep/hibernare si nu inchide Chrome-ul)

| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sunt multe posibilitati.
Imi place ca noi suntem aici pe post de "ghicitoare", iar cel interesat nu raspunde absolut deloc la nici o prezumptie. big grin

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un virus sau o varianta de Windows defecta. Solutia? Reinstalare alte varianta de Windows sau treci pe Linux.

| flixbuster a răspuns:

Daca ai activata hibernarea si cand dai shutdown ai chrome pornit, se va deschide cand re-pornesti - e feature, nu bug - se salveaza aplicatiile deschise cand inchizi.

Daca vrei sa dai un shutdown "adevarat", tine apasat Shift cand dai click pe shutdown. Vezi daca mai porneste chrome si dupa asta cand dai drumul.

| CdeMetal a răspuns:

Probabil e optiunea aia din Windows 10, sunt aproape sigur,
Settings, Accounts, Sign-in Options si jos, la Privacy, debifezi ultima optiune de jos.

| ValentinGabi a răspuns:

Cel mai bine este să întrebi la cineva care se pricepe la un service