| FashionVictim93 a întrebat:

Buna TPU. Care credeti ca este mai bun dintre aceste 2 laptopuri atat pentru o utilizare zilnica (Youtube, google etc.), cat si pentru programare etc?! Care vi se pare mai bun si mai fiabil in timp?

https://altex.ro/......P53011GSL/

Sau

https://altex.ro/......PMWTJ2ZEA/

Multumesc!

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Depinde ce fel de programare folosesti, exista si pentru MacOs programul in care lucrezi.

Mai fiabil este MacOs. sistemul de operare mai stabil, mult mai bine optimizat, nu primesti erori dar este mai limitat decat windows.

| NLS a răspuns:

Eu as lua Huawei-ul, e mult mai puternic (procesorul, video integrat din el, cantitate dubla de RAM, SSD dublu), si chiar au o constructie buna.
Daca as avea nevoie de un laptop puternic pentru proiectare, raspunsul ar fi HP sau DELL,
insa din aceasta categorie a ultraportabillor, as merge negresit pe Huawei.

Pana si formatul ecranului te ajuta mai mult pentru programare, este 3:2, si ai o latime mai mare pe verticala decata la formatul 16:10 utilizat de MAcBook Air.

Windows 10 la mine cel putin, nu a creat absolut nici o problema la ultimele update-uri.
Altii au probleme cu perifericele (in special imprimante, la care se busesc driverele la fiecare nou update major).

Daca elimini si bloatware-ul din Windows (Cortana, telemetria, totul de la Privacy pe OFF, mai putin Camera si Microfonul, cateva servicii inutile oprite), chiar ruleaza extrem de fluid pe un asemenea laptop.

| Panamax a răspuns:

Daca lucrezi o ora pe un Macbook o sa ti se para jucarii pocnitorile cu Windows.

| Osneros a răspuns:

De ce ai da 4000 de lei pe un laptop pe care-l folosești pentru search-uri pe Google și Youtube? Mai bine iei unul de 500 de lei de pe olx.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Da chiar mi se par extrem de piperate. Ceva nou si decent pentru programare, si internet la 2000 lei