| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU.
Ce brand de procesor e mai bun pentru gaming?
Intel sau AMD?
Am o placă video amd rx și poate merge mai bine având și un procesor AMD. Nu știu.

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Amd este mai mult pentru gaming.

| NLS a răspuns:

Ambele sunt la fel, daca compari modele din anuul acesta/anul trecut.

Placa video nu are nici o legatura cu procesorul.

Cat de bine sau de rau merge placa video in jocul X, depinde de optimizarea jocului X, si de driverele placii.

Unele jocuri sunt optimizate pentru placi video AMD, altele pentru nVidia.

| Alexandru390 explică (pentru NLS):

În jocuri contează. Am văzut niște teste pe YouTube și unele procesoare oferă fps-uri în plus. De exemplu să luăm un joc. Să zicem Rise of the tomb raider. Dacă îl cauți pe YouTube cu amd rx 570 și Intel Pentium din seria G să zicem, vei observa că jocul rulează în 25-30 fps-uri. Dar dacă cauți fără sau cu un alt procesor mai din zilele noastre cum ar fi I3 9100f sau i5 9400f sau chiar și de la AMD. Jocul va rula în 60-70 de fps-uri.