| Emmma5566 a întrebat:

Ce imi recomandati ca microfon de ala de inregistrat? Gen profesional nu ala care e cu fir. (Daca i ati vazut pe aia de pe Youtube cu,, 1 guy 20 voices" stiti la ce ma refer)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce vrei sa faci cu el? (inregistrat melodii la calitate de studio sau doar vlog profesional/calitate impecabila)

Care e bugetul maxim pe care esti dispusa sa-l dai pe el?
(unul decent la limita, costa putin peste 130$, unul bun - 500-600$, unul foarte bun - (binisor.) peste 1000$).

Ca firme, majoritatea sunt bune, dar eu as merge cu: Rhode, Shure, Sennheiser, Behringer, AKG, Audio Technica, sau M-Audio.

Cele profesionale (de studio, nu cele folosite in platouri) sunt MAJORITATEA cu fir, pentru ca prin bluetooth sau IR se mai pierde uneori semnal, in functie de receptor, distanta, etc.

Ar mai fi ceva, daca esti dispusa sa intri in detalii tehnice.
Alegerea unui microfon potrivit este o treaba de 1000 de ori mai grea decat iti imaginezi... pentru cineva care nu se (prea) pricepe, nu lucreaza la un studio de inregistrari, etc.

Exista 2 categorii mari, in care se regasesc cam 90% dintre microfoanele profesionale:

Microfoanele DINAMICE sunt mai rezistente si pot capta surse de sunet puternice, de aceea, sunt foarte des folosite. Totodata nu fac zgomot atunci cand sunt manevrate si sunt folosite de obicei de solistii vocali. Neajunsul este ca sunetul nu este atat de rafinat ca la alte tipuri de microfoane, insa in live diferentele sunt neglijabile.

Microfoanele de tip CONDENSER sunt folosite cu precadere in studio, datorita raspunsului in frecventa excelent si abilitatii de raspuns la schimbarile de volum rapide (cum ar fi la percutie). Sunt mai fragile decat microfoanele dinamice si au nevoie de alimentare – fie folosesc o baterie interna, fie au nevoie de "phantom power" (+ 12, + 48 V).

Doua tipuri de microfoane CONDENSER sunt mai raspandite:

Microfoanele cu DIAFRAGMA MICA, sunt mai sensibile deci redau foarte bine schimbarile de volum. Se folosesc la inregistrat instrumentele in mod special, si aproape deloc pentru voce.

Microfoanele cu DIAFRAGMA MARE, tind sa aiba un sunet mai cald si sunt folosite de obicei pentru inregistrarea vocilor in studio.

Un al treilea tip de microfon (RIBBON) este rareori folosit live pentru ca este foarte sensibil si fragil.

Sa nu uit, caracteristicile tehnice ale microfonului sunt extrem de importante in alegerea microfonului potrivit, si influenteaza calitatea sunetului inregistrat:
---directivitatea (caracteristica polara): omnidirectional, bidirectional, cardioid, sau "shotgun"
---sensibilitatea: dicteaza ce impedanta va produce microfonul la o anumita presiune acustica
---raspunsul in frecventa (Hz)
---raportul semnal-zgomot (db)
---impedanta (ohm)

Si ma opresc aici, caci altfel nu mai intelegi nimic.

Concluzia e ca daca vrei ceva cu adevarat bun, ai nevoie de un Condenser cu diafragma mare.
NUMAI CA, pretul e pe masura (cele foarte bune se invat pe la 2000-3000 euro, sau mai sus).

Daca nu ai acest buget, gasesti cum ziceam, intre 100-500 dolari, microfoane dinamice cate vrei.

| Emmma5566 explică (pentru NLS):

Multumesc mult! Nu era vorba de buget dar m ai lamurit mult

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai?

| REMiXDJ a răspuns:

Cauta microfoane SHURE.Ai aici link: https://www.shure.eu/products/microphones.Microfoanele sunt dedicate, unele sunt de studio speciale pentru inregistrari, altele pentru cantat in aer liber, altele pentru cantat in sali si altele pentru DJ.Magazinele de muzica din tara au si pot aduce pe comanda microfoane SURE orice model.

| Plato a răspuns:

3DIO sau Blue Yeti