| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU.
Ce laptop e mai bun pentru lucruri de zi cu zi?

HP : https://altex.ro/......AP2S969EA/

2. Acer : https://altex.ro/......XHS5EX003/

3. Lenovo : https://altex.ro/......H10031RM/.

Mă interesează cel mai mult să fie rapid, portabil și să țină bateria.

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde de experientalaughing Eu am un Asus de 6 ani si singurele probleme au fos incarctorul si baterie care se uzeaza la orice laptop.
Din selectia de aici HP e cel mai decent, dar sunt notorii pentru faptul ca pot inlocui cu succes un calorifer daca nu ai si cooler externlaughing

| NLS a răspuns:

Lenovo e cel mai ușor, și are baterie cu 4 celule,
Dar are ecran de 14" și un procesor din seria 2000.

HP are ecran de 15, e mai ușor decât Acer ul, are 3 celule fata de 2 cât are Acer, și procesorul e suficient (ryzen seria 3000).

Daca nu te deranjează 14 inch, ia Lenovo.

Daca vrei un laptop pe care sa te uiți la filme sau sa poți lucra într un program (Office de exemplu, etc) mergi pe ecranul mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut Acer si Lenovo. Lenovo e o chinezarie de doi lei. Plasticul zici ca e hartie. Am ajuns sa-l lipesc cu banda de izolat sa nu-i cada o parte a ecranului. Plasticareala foarte slaba. Acer e slab si el. A cedat dupa vreo doi ani cat a avut garantia. As alege HP-ul. Profii de informatica aveau HP si mergea foarte bine din ce spuneau. Dar in nici un caz Lenovo. Nu mai iau Lenovo, Acer sau ASUS CAT traiesc. Am dat peste 3000 lei pe fiecare si le-am tinut tot in service pana s-a terminat garantia.

| Alexandru390 explică (pentru anonim_4396):

Mersi. Voi alege HP.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie Lenovo-ul din 2011 inca este functional, am schimbat numai HDD-ul si-o pasta termoconductoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si al meu e functional din 2016. Dar este lipit cu banda de izolat si nu mai pot inchide ecranul pentru ca s-ar rupe iar si mai sta doar in fire. Pe spate are o gramada de plastic crapat. Nu am mai vazut asa batjocura. Am avut Acer dar si Asus. Asus a fost cel mai jegos, am tot sunat la curier sa-l duca in service pentru ca i se strica mufa de alimentare. Au schimbat si placa de baza si tot nu mergea. Procesor i7 aruncat pe apa sambetei. Cand o patesc cu o firma nu o mai cumpar.

| JicaContra a răspuns (pentru Alexandru390):

Da, de HP voiam sa iti zic si eu, dublu ssd si procesor mai rasarit decat i3, chiar ala merita cel mai mult dintre toate 3

| Alexandru390 explică (pentru JicaContra):

Totuși aud zvonuri că HP nu e cu răcirea și procesoarele se încălzesc foarte repede. E adevărat?

| JicaContra a răspuns (pentru Alexandru390):

Noi... nu
in timp... da, nu au optimizare de evacuare a prafului, asa ca trebuiesc curatate 1x primul an dupa care de cel putin 2x pe an

| Alexandru390 explică (pentru JicaContra):

Evacuare a prafului? Cel Lenovo are așa ceva? Că îmi place și ăla că e mai micuț.
Dar încă am o nedumerire.
Ar fi bine să îmi iau un laptop în 2021 sau acum? Credeți că în 2021 vor apărea procesoare noi și laptopuri ceva mai bune ca acestea tot pe la prețul ăsta?

| JicaContra a răspuns (pentru Alexandru390):

Nu, nici Lenovo nu are evacuare a prafului, dar sistemul e mai bine facut si se... infunda mai greu

EVIDENT ca e mai bine sa astepti pana apare ceva nou, si la cel vechi mai scade pretul, dar nu te astepta la minuni, un i7 generatia 4 merge LA FEL DE BINE ca unul generatia 11 daca tot ce iti trebuie e lucru de zi cu zi
chiar merge la fel de bine in jocuri care nu au AI cum e Counter Strike, PUBG, etc. in care nu exista NPC-uri care trebuie sa fie tinute de procesor
moment in care la calculatoare, spre deosebire de telefoane, preturile nu scad asa de mult!