| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Ce sistem de operare este mai potrivit pentru acest laptop?
Windows 10 sau Manjaro?
Sa știți ca acest laptop din link este laptopul meu. Și de ar fi mai bun unul decât altul?

https://altex.ro/......1UVGO1238/

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Se va descurca foarte bine cu Windows 10. Un SSD chiar l-ar face sa zboare pentru task-urile unui utilizator obisnuit.

| JicaContra a răspuns:

Are deja Endless care e un Linux
in orice caz un Linux merge mai bine decat un windows pe acelasi hardware
dar in general depinde ce chestii faci
jocuri mai ales sunt MUUUULT mai putine portate pe Linux
iar alea portate au fps mai mic decat pe windows din cauza ca windows-ul are DirectX care e cea mai tare chestie in jocuri (bate si MacOS RAU la treaba asta), iar pe Linux e OpenGL, care e la mici pitici, exemplu in istorie a fost cand Valve/Steam in absoluta lor infinita IMBECILITATE au trecut CS16 din dx in opengl si a scazut fps-ul la jumatate, si oameni care aveau 100fps fara sa scada, s-au trezit ca au 90fps si mai si scade in draci la primul smoke

| Digikey a răspuns:

Pune windows 10. se misca destul de bine chiar si cu jocuri.

| AlexMh a răspuns:

Se descurca poate la fel de bine ambele, totul tine de cum foloseste fiecare resursele. De ce nu le instalezi pe amandoua, unul langa altul, si le incerci pe fiecare sa vezi cum se misca? Problema la Manjaro e ca vei fi limitat la aplicatii si la jocuri. Depinde ce vrei sa faci pe laptop. Daca nu m-as juca si nu as avea nevoie de aplicatii dedicate Windows si macOS, mi-as instala Ubuntu sau Zorin OS. Si subscriu ce a spus lineys, un SSD neaparat fiindca oricum orice i-ai pune se va misca prost cu configuratia aia, fiindca vine cu un HDD slab iar procesorul este low-consuming type (deci slab si el). Bafta!

| UnNume1 a răspuns:

Eu iti recomand Manjaro pentru ca are doar 4GB de RAM si placa video iti consuma 2GB de RAM deci ramai cu doar 2GB de RAM si chiar daca are un SSD, nu o sa fie suficient si o sa mearga greu si o sa ai multe erori, si problema cu prea putine software-uri pentru Linux poate sa fie rezolvata(cu aplicatia Wine poti rula orice aplicatie Windows sau poti gasi alternative pentru acele programe)...

| AlexMh a răspuns (pentru UnNume1):

Nu ii consuma nici un 2 Gb de ram placa video, trezeste-te la realitate. E placa video dedicata de 2 Gb. Este memorie PROPRIE! Windows 10 Basic 32 bit poate rula foarte bine si pe 1 Gb pe ram, asta ca paranteza. Acele "multe" erori este doar una in relitate, care spune ca ai ramas fara rami. Aplicatia Wine nu este compatibila cu toate programele, sa nu mai intru in detalii si cu driverele video de care ar avea nevoie un program de randare grafica de exemplu, cum ar fi Adobe Premiere, sau chiar Photoshop. Wine doar emuleaza, iar prin emulare se consuma mult mai multe resurse decat ar consuma programul in mod normal initial daca ar fi instalat sub Windows, deci nu este nici o afacere!