| shadow23 a întrebat:

Ce trebuie sa aiba un laptop bun? Si sa imi explicati si de ce sunt necesare acele functii.

Răspuns Câştigător
| Mihaitsa22 a răspuns:

Un laptop bun trebuie sa aiba in primul rand un numar de RAM rezonabil(pentru a nu intampina dificultati preferabil ar fi de la 2 GB de RAM si chiar mai mare). Apoi, trebuie sa fi atent la capacitatea Hard-Diskului, adica ''memoria''calculatorului.Cu cat este mai mare cu atat poti stoca mai multe informatii.Alt aspect ar fi dimensiunea monitorului LCD(cel putin 19 inch pentru o vizualizare perfecta) si de asemenea sistemul de operare al calculatorului-preferabil fiind Windows XP professional, Vista Basic sau Vista Home Premium si mai nou Windows 7.Este bine sa iei in calcul si marca producatoare a laptopului(preferabile si cele mai bune sunt HP Invent, Dell sau de ce nu Toshiba...marci precum Acer sau alte firme mai putin cunoscute nu ti le recomand). Ar mai fi de subliniat ideea unui WI-FI pentru laptopul tau nou achizitionat, astfel accesul la internet ti-ar fi mult mai accesibil.Sa nu uiti sa ceri acumulator si garantia, deoarece multe firme se fac ca uita de aceste lucruri.Mult succeswinking

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Totul depinde de utilizator si de bugetul sau.
Nu exista un asa numit "laptop bun".

Poti avea raspunsuri destul de subiective.

| dinamix a răspuns:

Cand iti cumperi un laptop trebuie sa caui unul cu un ditamai procesoru ca sa poata gandi rapid (2. 2 cel putin) apoi trebuie sa ai si memorie ram mare ca sa gandeasca multe in acelasi timp ai inteles pana acum? mai esti cu mine? bun! atentie sd ram cei mai slabi ddr e bun ddr2=2xddr, ddr3=3xddr inteles? bun! apoi cauti un hardisk cam intre 200 si 500 gb ar trebui sa fie de ajuns cu cat mai mare hardul cu atat mai multi rami! a si inca ceva hardul are viteze de 5400, 7200, etc cu cat mai mare cu atat iti trebuie mai rapid daca gasesti unu de genu asta imi spui si mie sa facut? numa bani sa ai (cu gramada ma refer!)