| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Ce versiune de ubuntu este mai bună?
18.4
Sau
19.10
Vă rog să îmi recomandați ceea ce este mai bună și mai fluidă. Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Intodeauna ultima distribuție rezolvă problemele (bug-urile) apărute anterior și mai adaugă alte elemente de noutate

de las deci să decizi tu

| Alexandru390 explică (pentru sierra1):

Mersi! Și eu aș alege tot 19.10. Doar că nu am fost sigur, mă gândeam că poate cealaltă e mai bună decât asta și tot îmi făceam păreri. Totuși am instalat ubuntu 19. 10 și împreună cu Rufus l-am pus pe stick dar când întru în bios și dau pe instalare ubuntu îmi spune ce fel de instalare și alte chestii dar la un moment dat se oprește și nu se mai încarcă. Mă poți ajuta dacă știi?

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru390):

Distributia e luată de pe net?

| Alexandru390 explică (pentru sierra1):

Da. De la site-ul lor. ubuntu.com

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru390):

Mai descarcă odată și reincerci. Da, cu rufus se face treaba asta

| Alexandru390 explică (pentru sierra1):

Ok. Ms. Sper ca de data asta să meargă. Poate nu a mers deoarece când îmi cerea acolo instalarea, la adoua era ceva opțiune cu instalarea unor actualizări folosind internet și poate din cauza asta nu mergea. Dar totuși o să-l reinstalez. Mersi mult pentru ajutor happy

| JicaContra a răspuns (pentru sierra1):

Raspuns GRESIT! este exact pe dos!

http://releases.ubuntu.com/

cuvantul cheie cand e vorba de Ubuntu este LTS - Long Term Support!
daca te uiti pe site-ul de mai sus o sa observi 2 lucruri:
1. numai versiunile pare au LTS
2. in afara de ultima versiune - Ubuntu 19.10 nu exista nici o versiune impara, pentru ca nu mai au suport pentru ele

in afara de suport, Ubuntu LTS este considerat stabil, chiar mult mai stabil decat unul fara LTS

moment in care vrei chestii stabile pune ultimul LTS
vrei cel mai nou stuff, mai aratos, dar nu asa stabil si sa reinstalezi Ubuntu de doua ori pe an, atunci pune cea mai ultima versiune

PS eu mi-as pune Linux Mint, e bazat pe ultimul Ubuntu LTS si are o interfata mai stabila si mai... COMESTIBILA.

| JicaContra a răspuns (pentru sierra1):

Hahaha tongue

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de calculatorul pe care il vei rula. Daca e ceva mai vechi, ar fi de preferat un xUbuntu sau lUbuntu.

| flixbuster a răspuns:

Versiunea LTS - 18.4.x la Ubuntu sau 19. x la Mint.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Eu nu am avut nici o problemă de versiune. Dar la 19.10 ai nevoie să pui de două ori parola.
La 18.4 e mai simplu.