| Daniel1619 a întrebat:

Buna TPU cine ma poate ajuta si pe mine cu o problema eu am momentan o conexiune la internet prin cablu si am un modem Thomson TCM 420 asa si de curand am primit un laptop si as dori sa ma schimb de la conexiunea prin cablu la wifi si am inteles ca trebuie sa mergi sa cumperi un router am cumparat este tp-link si nu stiu cum sa fac ce cabluri trebuie duse in router nu stiu cum se face ce fac cu modemul Thomson TCM 420? Ajutati-ma va roog din suflet va vreau sa am conexiune la wifi nu mai vreau prin cablu happy Dau cea mai mare funda!

Răspuns Câştigător
| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Fii atent, mergi la magazin si cumperi un router, tu trebuie sa ai doar acel cablu de la reteaua ta de internet (eu am de la RDS) si dupa ce ai scos din punga routerul vei avea alt cablu ce seamana cu cablul tau de internet. Asa, cablul de internet il bagi intr-un port din spatele routerului in portul cu numele "WAN" iar cablul primit de la router il bagi in unitatea de la calculator/laptop, nu are importanta. Dupa ce ai facut tot ce ti-am spus te uiti in toate hartoagele de la router si trebuie sa gasesti o adresa ip. Trebuie sa-ti stergi conexiunile facute pe calculator cu cablul de internet. Dupa ce ai gasit adresa ip intri pe orice browser si o scrii acolo: "192.168.2.1" cam asa ar trebui sa arate dar nu spun ca asta este adresa ip, eu am un edimax si este super.Asa,scri adresa ip si dai enter si iti va aparea o noua fereastra mai mica unde sa introduci un user si o parola, la fel le gasesti in hartoage. Dupa ce ai pus user-ul si parola ai acolo plin de setari, tu trebuie sa intri la "Quick setup" si acolo iti faci setarile de net. Oricum o sa-ti scrie tot ce trebuie in hartoagele alea.
Tine minte, cablul care il bagi in unitatea calculatorului il bagi in portul WAN iar celalalt cablu primit il bagi in orice alt port din router si capatul celalalt din cablul primit il bagi in unitatea de la calculator.

| Daniel1619 explică (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Deci ca sa inteleg mai bine cablul care l-am folosit inainte il bag in portul WAN si celalalt alt port si ala merge in laptop?

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns (pentru Daniel1619):

Deci: cablul care il foloseai pentru internet il bagi in portul WAN si cablul care l-ai primit in pachet cu routerul il bagi in laptop.

| Daniel1619 explică (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Multumesc mult :*

4 răspunsuri:
| khwewljewew a răspuns:

Cablu de la net trebuie bagat.