| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Cine știe cu ce aplicație se poate crea un ecosistem virtual(animale, plante, forme de relief) ca și cele din Zoo Tycoon 2?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Animale, plante, oameni, forme de relief poti crea in orice software de modelare / design 3D, cu conditia sa te pricepi:

Autodesk 3DS Max,
Autodesk Maya,
Maxon Cinema 4D,
RhinoCeros
zBrush
LightWave
Blender (gratuit si foarte bun)

Pentru teren, exista si programe dedicate (ce pot genera doar relief realist): TerraGen, VUE, L3DT, etc

Ca sa arate aproximativ la fel ca in jocul indicat de tine, - de treaba asta se ocupa texturile.
Forme poti obtine in aceste programe mai putin sau mai mult realist, insa aspectul final e dat de textura.
Uneori cele din program nu se potrivesc cu ideile tale, si trebuie sa cauti altele pe net, sau sa creezi tu, daca te pricepi la 2D/ Photoshop stuff.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Este un joc pe net, zoomumba