| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am avut si acum parca un an o intrebare asemanatoare. Faza este ca Alalta-Ieri am uitat sa platesc internetul. Dupa ce l-am platit, a spus ca ar trebui sa revina in jurul orei 20. Nu a revenit nici in urmatoarea zi, asa ca i-am sunat si le-am zis problema. Ei mi-au dat cateva sfaturi, dar nu m-au ajutat. Apoi, am folosit metoda care m-a salvat anul trecut: System Restore. Era in 16, iar eu am dat pe 14. Folositor, pentru moment. Astazi pe la ora 17 am observat ca imi da iar aceeasi eroare, si am incercat iar un System Restore pe 14. De asemenea, nu a functionat, si am incercat un System Restore pe 10 si drept sa va spun ca nici aceasta modalitate nu m-a putut ajuta. Acum scriu de pe al doilea calculator. Totusi, ma puteti ajuta sa repar celalalt calculator? Dau FUNDA + VOT si ce mai vreti voi DACA MA AJUTATI!

22 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pana la urma care e problema ta? Nu zici nimic de nici un program si nici despre ce eroare e vorba?
Atat am inteles ca nu ai internet din explicatiile tale. Nu inteleg la ce ai folosit System Restore!

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Hm... Imi apare o eroare ceva "Adresa DNS ma rog..." si scrie ca e adesea cel mai cauzata de la o lipsa de conexiune. Nu pot face print.
Am folosit System Restore pentru ca si anul trecut m-a ajutat (desi mi-am dat seama ca era cu totul altceva, pentru ca atunci disparusera Driverul de retea, iar acum apare, dar nu functioneaza)
Totusi, ma poti ajuta? Te rog, sunt DISPERAT.
Stiu ca ultima descarcare a mea a fost "Hamachi", daca ajuta cu ceva. Dar l-am mai avut si acum doi ani si nu a fost aceeasi problema.
Te rog, ajuta-ma!

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie toata eroarea care iti apare! Mai scrie ce sistem de operare ai, si cel fel de internet, modem/router, de unde e internetul...detalii!

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

1. Nu pot scrie toata eroarea, stiu doar ca am Chrome si codul erorii este 105
2. Am Windows XP
3. Internet prin Cablu
4. UPC
5. In cazul in care nu stii care este eroarea, ti-o pot spune pe scurt:
"ACEASTA PAGINA WEB NU ESTE DISPONIBILA

Serverul de la www.google.ro nu pote fi gasit, deoarece cautarea DNS a esuat. DNS este serviciul de retea care translateaza numele unui site web in adresa sa de internet. Aceasta eroare este cel mai adesea cauzata de lipsa unei conexiuni la internet sau de o retea gresit configurata. Aceasta poate fi, de asemenea. cauzata de un server DNS care nu raspunde sau de un firewall care impierdica Google Chrome sa acceseze reteaua."

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa inchizi firewall-ul din windows sau de la antivirus, poate blocheaza accesul la chrome.
Sau
Intra in Google Chrome -> Options->Change proxy settings->LAN Settings -> Automatic Configuration -> Automatically detect settings = ON
Daca tot nu merge, vezi aici ce trebuie sa faci din windows.
http://tiny.cc/jndgxw

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Asa mi-au zis si cei de la UPC sa fac si tot nu a mers.

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai facut ce scrie aici? http://tiny.cc/jndgxw

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Da, am facut

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Nu imi apare. Doar de fiecare data cand deschid calculatorul imi apare o chestie cu Windows Genuine Wizard si ma pune sa instalez nu stiu ce, dar eu dau Cancel... (daca ajuta)

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de aceea ai probleme! Activeaza windows-ul si dupa aceea vorbim.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

What? Si cum dracu' fac eu asta?!?!?!?!?!?!?!

| Anonymus314 a răspuns:

Incearca sa intri de pe my computer, sa scrii la adress bar: www.yahoo.com, sau sa setezi alta pagina de start la celelalte browsere, incearca asta, nu garantez ca va merge, al doilea sfat al meu este sa-i suni iar si sa le zici ca nu merge iar internetul.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Tu NU intelegi ca E DE LA MINE, nu de la ei?

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

E de la tine, dar ei sunt cei mai in masura sa-ti explice cum sa rezolvi problema, ca sunt sigur ca au mai trecut prin asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Pai aia de la care am eu internet nu m-au ajutat CU NIMIC cand i-am intrebat

| DDCC a răspuns:

Salut!
Activează Windows-ul folosind Windows Loader--> http://goo.gl/drOIU
Dezactivează-ți antivirusul temporar dacă-ți detectează ceva.

| anonim_4396 explică (pentru DDCC):

Nu stii sa citesti? N-AM ACCES LA NET!

| DDCC a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nu ai vreun stick la îndemână?
Deci tu ai problemă cu DNS-ul?
Data și ora la PC ai verificat-o?
Șterge toate datele de navigare a browserului -> https://support.google.com/chrome/answer/95582

Creează pe desktop un text document nou, scrii în el

net stop wuauserv
ren %windir%\SoftwareDistribution SD.old
net start wuauserv

apoi îl savezi cu numele reset.bat, la type pui All formats, apoi îl execuţi, asta pentru Windows.

În răspunsul anterior nu am scris nimic util, tu ai Windows xp, deci ia ăsta http://goo.gl/QM0ls şi îl copiezi pe un stick (îl descarci bineînţeles cu utorr3ntul).

Dă click dreapta pe iconiţa de la net -> https://encrypted-tbn3.gstatic.com/......ps?/images
Troubleshoot problems.
Resetează TCP/IP-ul, vezi aici http://support.microsoft.com/kb/299357/ro
sau descarci asta http://www.softpedia.com/get/Tweak/Network-Tweak/XP-TCP-IP-Repair.shtml

Știu că am scris cam mult, însă vezi pe rând toate variantele.

| anonim_4396 explică (pentru DDCC):

Oricum, l-am dus la reparat, si nu, problema era din interior. Pe langa asta, avea o multime de virusi.
Am Windows 7 acum.

| DDCC a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.
Pentru viruși poți folosi oricând Malwarebytes pe lângă antivirusul curent.

| anonim_4396 explică (pentru anonima1799):

Te-am raporat. Bah daca vrei sa te votam, du-te frate pe Facebook nu aici.