| GsMihail a întrebat:

Cred ca laptop-ul meu este virusat sau hack-uit.Deci ieri mi-am conectat telefonul la laptop ca sa imi pun muzica apoi a aparut in dreapta jos un mesaj care zicea ca Windows Defender si Antivirusul meu sau dezactivat singure. Apoi mi-am deconectat iphone-ul de la laptop si am investigat.Laptopul meu mai are o problema. Merge prost rau! Chiar daca am net si spatiu de stocare.

Crede-ti ca e virusat?

Si daca e ce as putea face?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ai nevoie sa descarci niste solutii antivirus pentru verificare, doar din surse sigure:
1. CLICK PE ONE TIME SCAN DE LA ESSET : https://www.eset.com/us/home/online-scanner/
Da-i sa scaneze si vezi ce a gasit, fa print screen
2. Descarci utilitarul de la Hitman si ii dai sa scaneze : https://www.hitmanpro.com/
Orice a gasit in neregula da-i sa stearga, dar nu inainte sa faci print screen
3. Descarci malwarebytes, instalezi si scanezi cu el (bifeaza de asemenea functia rootkit!)
https://www.malwarebytes.com/
Fa print screen daca a gasit ceva
4 Abia acum poti reinstala sistemul de operare, dar nu inainte sa formatezi partitiile (pe modul lent nu cel quick-rapid)
5. Dupa instalarea sistemului de operare mergi si schimba toate parolele de pe conturile tale, conturi de socializare, SI MAI ALES PAROLA DE CONECTARE LA ROUTER (in drepturile de administrare ale routerului, a nu se confunda cu parola SSID cea la care te conectezi wi-fi!)
Fa acesti pasi si lasa-mi aici prin screenurile!

ps: nu partitiona inainte de a face backup (salva) datele de pe PC care iti sunt de folos, daca nu ai nimic important poti formata fara grija.

| gabicoo a răspuns:

Fă o scanare tot sistemul cu Norton power eraser sau cu Eset online scanner.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Nu știu sigur ce poate fi dar îți poți instala un antivirus. Ar fi bine să îl duci la un magazin de IT sau cineva specializat.
Îți merge prost pentru că nu e un laptop bun. Dacă ai spus că ai spațiu și etc. Nu este performant.
Dar du laptopul pentru orice eventualitate. Orice ar fi.