| AlexAL275 a întrebat:

Cred că toți ați auzit de la cineva mai în vârstă că pe timpul lor informațiile se obțineau foarte greu, iar acum sunt la un click distanță și se obțin foarte repede. Problema mea stă în felul următor: sunt foarte multe informații, dar majoritatea nu sunt adevărate sau sunt doar păreri personale, nu știu cum să le culeg și de unde. Help!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De pe siteuri de incredere si din mai multe surse obligatoriu.

Daca o stire apare pe digi, protv, antena3, europafm clar e adevarata.
Daca o citesti pe site uri de genul stirileadevarate123.blospot.com si nu apare decat acolo... Sanse mari sa fie fake. Si conceptul il extrapolezi la orice domeniu ai nevoie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păreri personale, adică opinii. Informații are doar SRI, că e meseria lor, cu un buget de 300 de milioane sau cam așa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu stii sa cauti, asa zi. Depinde de domeniul din care cauti informatii - Wikipedia POATE fi ok, dar nu intotdeauna.winking

| Ineys a răspuns:

Wikipedia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eee, he he he, trebuie să ai discernământ, mai rar cineva îl are...