| Gabitzu246 a întrebat:

Credeti ca imi va merge o placa video ASUS gts450 1GBDDR5 pe un slot PCIExpress 1.0, vreau sa imi schimb placa de baza si am gasit una cu slot grafic de pcie express 1.0 si ma gandeam sa nu fie vreo incompatibilitate intre placa de baza si placa video

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

In bugetul asta, mai bine iei un HD 6770, e o afacere mai buna. Bine, afacere mai buna atita vreme cit nu ai nevoie musai de CUDA/PhysX (encodari video, Borderlans 2.).

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sa ai tu un procesor care sa tina pasul cu placa, ca PCiEx-ul nu e bai. A, si o sursa decenta ar fi bine de avut - nu Deluxe, nJoy, Premier si alte petarde.

| Gabitzu246 explică (pentru KodrutZ):

Am un Intel quad core q6600 2,4 Ghz cred ca va face fata, tu ce parere ai?

| Master1ro a răspuns:

Salut!
Versiunile PCI Express sunt compatibile intre ele, deci iti va recunoaste placa video.
Putin probabil ca placa video sa nu functioneze la capacitate maxima.

| Master1ro a răspuns:

Pana la urma ce ai facut, ai cumparat placa video?
Iti functioneaza normal?
Ce model ai ales?

| Gabitzu246 explică (pentru Master1ro):

Da am cumparat-o merge foarte bine, singurul dezavantaj este ca e galagioasabig grin dar in rest merge perfect.

| Master1ro a răspuns (pentru Gabitzu246):

Ce model ai cumparat?
Sunt interesat sa cumpar pentru PC-ul meu. Eu am PCI Express 1.1, stiu ca sunt compatibile versiunile intre ele, dar nu stiu exact daca functioneaza la capacitate maxima placa video!
Presupun ca placa video pe care ai cumparat-o este PCI Express 2.0.

| Gabitzu246 explică (pentru Master1ro):

Da, asta este adevarat, dar asta se aplica la rezolutii foarte mari, gen daca joci pe rezolutie de 1680:1050 sau mai mare o sa iti scade 4-5 fpsuri in joc dar nu cine stie ce