| pisiiiiii a întrebat:

cum pot scrie cu diacritice? FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Deci:
Clic pe START. Apare o fereastră.
Caut "Control Panel" în fereastra anterioară şi clic pe el. Apare o nouă fereastră ca cea de mai jos.
Caut - Date, Time, Language, and Regional Options şi clic pe el.
Va apare o nouă ferestră ca mai jos.
Clic pe "Add other languages". Apare o noua fereastră.
Să fii atent, să fii pe tab-ul "Languages".
Făcând un clic pe butonul "Details" din fereastra de mai sus, o să-mi apară :
http://conexiuni.net/......mage_5.jpg
În fereastra anterioară fac clic pe butonul "Add".Se va deschide un meniu unde cu ajutorul butonului de scroll (albastru pal ca un dreptunghi în picioare)Caut până dau de "Romanian". Click pe el şi practic acum sistemul de operare Windows XP, mi-a adăugat limba româna,(de fapt diacriticile) la limbile pe care le pot efectiv folosi.
Dupa ce am făcut pasul anterior, apare această ferestruică. Aici fac doar clic pe butonul "OK".
Nu am terminat! Mai avem o parte la fel de importantă.

Undeva pe ecranul de startare a Windows-ului XP, va apare o ferestruică ca mai jos. Dacă nu apare, dă-i o închidere şi o redeschidere la calculator.Acest EN ne spune că acum ne aflăm în limba engleză.
Cu tasta „alt" din stânga tastaturii şi cu „shift" simultan apăsate,
(Atenţie! Cu tasta "alt" din dreapta tastaturii nu funcţionează!) ferestruica de mai sus se modifică.
Cu click pe simbolul limbii ( EN sau RO ) din bara de jos apare o ferestruică.
Aleg limba RO.Acum orice caracter tipăreşti, e în română.
Daca vrei să revii în engleză mai faci odată - stânga "alt"+"shift".

Butoanele aşa cum sunt ele pe tastatură, o parte se vor modifica. Trebuie încercate pe rând şi văzut fiecare ce ştie.
Diacriticele sunt grupate în dreapta.
Te pup!

1 răspuns:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://diacritice.opa.ro/