| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Cum sa fac să mi se salveze în Command Prompt compilatorul pentru CodeBlocks? Pănă acum a fost suficient să-l deschid ca administrator și să scriu acolo gcc --version. Nu aveam probleme. Mi se salva și puteam să folosesc CodeBlocks-ul. Acum efectiv nu mi se salvează și nu înțeleg de ce, din moment ce înainte a mers, fără să descarc altceva în plus. Deschid Command Prompt-ul și nu îmi mai apare ce am salvat.

Ceva un tutorial bun care să mă ajute cu compilatorul, dacă pe calea asta nu se poate?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ințeleg bine: vrei să deschizi CodeBlocks-ul din cmd și n-ai salvată ultima linie de cod (anterioara)?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu. Pur și simplu nu îmi merge compilatorul. Îl scriu în Command Prompt și nu mi se salvează. Nu pot să-l folosesc.

| T0T a răspuns:

Sunt multe tutoriale pe net pentru cei cu probleme. E indicat să iei CodeBlocks cu MinGw așa cum a zis și altcineva. Dar Visual Studio 2019 e la un alt nivel față de Code Blocks. Pe acela îl recomand. O cu totul altă experiență.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Am rezolvat problema cu CodeBlocks-ul. Aveam nevoie în mod special de el pentru școală. Mulțumesc pentru recomandare happy Voi încerca și Visual Studio

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Succes, școlărițo.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mulțam!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pui calea catre bin-ul compilatorului in Environment Variables, la sectiunea PATH.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am făcut și asta. Tot nu merge. Încerc acum cu Turbo C să văd dacă rezolv ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

După instalare n-ai scurtătură pe desktop sau in Start - all apps?

... că nu ințeleg ce ai tu cu acel Command Prompt

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu încerc să deschid aplicația din Command Prompt. (Poate că nici eu nu folosesc cei mai potriviți termeni.)

Nu îmi merge compilatorul pentru CodeBlocks. În ziua în care am instalat aplicația, am căutat compilatorul în Command Prompt și i-am găsit extensia, nu știu cum să mă exprim, aceea care îmi arată că e funcțional. Am ieșit și rândul ăla a rămas salvat acolo, iar aplicația a funcționat normal. Acum, ori de câte ori scriu "gcc --version", găsește compilatorul și atât, nu mi se salvează, deși ar trebui. Nu pot folosi CodeBlocks.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu pot folosi CodeBlocks."

scrii exact la fel programele in MInGW, descarci - și testezi - de aici (unde mai pui că după aia, s-ar putea să-ți meargă și CB - volosește compilatorul MinGW)

https://osdn.net/projects/mingw/releases/