| Heureuse a întrebat:

Cum se face Root la telefon, iar acesta se
poate realiza și din telefon?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Poti face root cu o metoda sigura, din calculator, sau poti sa te risti si sa incerci altceva.
Pentru metoda sigura trebuie sa cauti pe XDA Developers si sa ai un telefon de care a mai auzit lumea.
Pentru metoda nesigura incearca Kingo Root... daca nu merge din telefon, va trebui sa incerci de pe un calculator (mie mi-a mers si pe o tableta Prestigio foarte low level). Problema cu acest soft e ca nu stii ce instaleaza in spate, poate sa-ti trimita toate pozele si istoricul de navigare (banca, mail, aplicatii, conturi) in China sau cine stie unde. Daca nu-ti pasa, cu atat mai bine.

| Heureuse explică (pentru tpuuser999):

Mulțumesc. Acest kingo Root poate avea efecte dăunătoare? adică pot risca sa nu se mai aprinsă tel sau e doar problemă cu riscul datelor?

| AlexX a răspuns (pentru Heureuse):

1. Pierzi garantia
2. Esti mult mai expus al virusi
3. In unele cazuri reduce performanta telefonului
4. Poti sa il strici de tot happy

| Heureuse explică (pentru AlexX):

Mulțumesc, mai am o întrebare: când faci acest Root de pierd aplicațiile instalate sau nu "de atinge" de nimic?

| tpuuser999 a răspuns (pentru Heureuse):

Intotdeauna exista un risc atunci cand rootezi. Eu l-am folosit de mai multe ori si nu s-a intamplat nimic rau (sau nu am vazut eu). Daca rootarea se termina cu succes, atunci nu o sa pierzi nimic, pur si simplu o sa apara o aplicatie noua numita Superuser sau cam asa ceva.

Te vad ca esti cam nehotarat... de ce iti trebuie root si ce telefon ai?

| AlexX a răspuns (pentru Heureuse):

Nu pierzi nici o aplicatie daca rooting-ul este efectuat cu succes.

| Heureuse explică (pentru AlexX):

Am înțeles.

| Heureuse explică (pentru tpuuser999):

Eu vreau sa rootez pe un telefon Allview, dar am nevoie pentru o aplicație care nu rulează fără Root.

| Heureuse explică (pentru tpuuser999):

Am instalat acest king Root dar îmi cere să colectez "500 coins", iar aceștia de obțin prin formulare, deci așa funcționează acest tip de aplicație că eu nu cunosc?

| tpuuser999 a răspuns (pentru Heureuse):

Draga Heureuse, inteleg ca tinerii din ziua de azi traiesc la o viteza pe care noi astia batrani nu o putem intelege, dar opreste-te un moment sa observi diferenta intre "Kingo Root" si "king Root". Poate trebuia sa dau link de la inceput:

https://root-apk.kingoapp.com/kingoroot-download.htm
https://www.youtube.com/watch?v=uA_hHqbNVrk

Mie nu mi-a cerut niciodata monede, asa ca ori este ceva nou, ori folosesti aplicatia gresita. Nu uita: exista riscuri... daca nu mai porneste, nu mai porneste si trebuie sa-l duci la service. Eu nu mi-as roota telefonul pentru orice aplicatie dubioasa (daca cere root, cu atat mai rau).

| Heureuse explică (pentru tpuuser999):

Mulțumesc voi fii atentă în legătură cu aceste riscuri. M-ai ajutat foarte mult, mulțumesc!winking