| Alin2017 a întrebat:

Cum trebuie facute setarile in bios ca sa schimb windows-ul? Eu le puneam CD ROM,Hard Disk, CD ROM se schimba dar ramaneau programele vechi cum pot schimba sa se stearga tot?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Olele, ce treaba au setarile din BIOS cu informatia de pe hard? Pe ce lume traiesti? Formatezi partitia inainte de instalare!

| lpavel a răspuns:

Setarile in bios le-ai facut bine! Sa stearga programele vechi, trebuie sa formatezi partitia unde instalezi windows-ul, NU ai treaba cu biosul pentru acest lucru! Bafta!

| Alin2017 explică (pentru lpavel):

La mine asta e problema nu-mi apare partitiile sa le sterg...

| lpavel a răspuns (pentru Alin2017):

Da cum iti apare? e imposibil ce zici... Jos sub partitii - alege options sau Format!

| halogen001 a răspuns:

Din bios setezi calculatorul sa porneasca prima data de pe dvd, apoi de pe hard disk. Dupa repornire, calculatorul va porni de pe dvd si iti va spune sa apesi orice tasta ca sa continue de pe dvd, altfel revine la hard disk.
Dupa ce ai pornit calculatorul cu dvd-ul, la instalare (acum depinde si ce windows pui) te intreaba daca sa il instalezi peste cel vechi (upgrade) cu pastrarea programelor existente sau sa il instalezi curat (custom - advanced). Daca alegi custom - advanced, vei avea meniu de pregatire a hard diskului. (windows-ul se instaleaza pe o partitie).
De obicei, se folosesc 2 partitii - una pentru windows si una pentru date (poze, filme sau ce vrei sa pastrezi).
In cazul windows-ului vista, 7, 8, 10 mai e o partitie mica ascunsa atunci cand windows-ul e pornit.

La instalare, ai posibilitatea sa creezi, sa stergi, sa formatezi modifici sau sa le lasi asa cum sunt (partitiile).
Daca vrei sa stergi tot din partitia "C" cu windows-ul, poti alege o formatare sau o stergere a partitiei unde se va instala windows-ul.
http://www.cumseface.eu/viewtopic.php?t=55
Mai poti cauta pe google moduri de instalare.
Daca alegi sa lase partitia asa cum e, fisierele vechi vor fi puse intr-un dosar.