| CatalinOrzan a întrebat:

Daca am internet prin cablu de 100 mb/s si imi pun wireless de 350 mb/s, cand este conectat doar un dispozitiv, cati mb/s va avea internetul pe acel dispozitiv?

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Deci tu acum ai net prin cablu si vrei sa-ti iei un router de 350mb/s.Aia 350mb/s este viteza maxima pe care routerul o poate duce.Routerul nu iti mareste deloc viteza

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ok, am citit si ce e mai sus si nu prea inteleg ce vrei sincer. Pentru inceput, vezi ca faci o varza.
1. Nu exista 350m/s la wireless.
2. Nu exista 350 mbps in general la wireless.
3. Vezi ca mbps si mb/s difera enorm
4. Acum ai un router, daca da, care?
5. 54mbps este standard-ul pentru WIFI G.
6. Nu ai sa atingi 100% 54mbps deoarece standard-ul vechi nu permite. La N sau AC ai sanse mai maricele, dar nici acolo.
7. Daca imi zici ce placa wireless ai la laptop, iti zic si de ce ai doar 54mbps.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic cea mai mica dintre cifere... insa practic 100mb/s nu vei atinge niciodata

| K0sti a răspuns:

Router TP-Link 300 Mbps si abonament de 100 ca si tine! Ambele imi apartin! Ia vezi aici: http://i.imgur.com/7kBAnSq.jpg
http://i.imgur.com/2aP7gyB.jpg
Nu te mai lua dupa copii diletanti!
Atentie! Ce vezi in poze, e transfer prin cablu, nu wireless! Wireless vei avea mai putin, depinde si de placa de retea!

| AdrenalinTm a răspuns:

15-20 MB_S

| CatalinOrzan explică (pentru AdrenalinTm):

Nu inteleg...de ce?

| CatalinOrzan explică (pentru CatalinOrzan):

Acum am internet prin cablu de 100 mb/s si wireless de 54 mb/s si daca ma conectez doar cu un dispozitiv, internetul de pe el are 54 mb/s, deci n uare cum sa fie 15-20 mb/s daca imi pun wireless de 350 mb/s.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CatalinOrzan):

+ca acel dispozitiv nu o sa aiba o putere de scriere pe micul ei HDD foarte mare pe royter scrie ca atata da DAR NU O SA FIE NICI O DATA CUM SCRIE ACOLO AIAI E LIMITA LUI 350 nu inseamna ca o sa-ti dea 350 eu am net de 1 GIGA /s pierd din latime de banda pe drum din cauza ca stau la bloc si mai is si alti legati cu mine pe acelasi server am router WIFI A-C de 1300 MBS si abia ABEA ajung la 60 MBS wifi

| AdrenalinTm a răspuns:

Pana sa iti intre tie in router 100mb/s Se mai pierde pe drum vreo 30-40 mb+routerul care il roteaza(imparte)mai vreo 10 fa un http://www.speedtest.net/ si dupa vezi cat iti mai ramane si pentru wifi si faci inca un test pe dispozitivul ala sa vezi exact

| CatalinOrzan explică (pentru AdrenalinTm):

Pe speeedtest.net am aproximativ 20 mb/s si la download si la upload...si am wireless de 54 mb/s

| AdrenalinTm a răspuns (pentru CatalinOrzan):

Si eu cat ti-am zis 15 -20laughingmultumeste 20 e mai mult de cat ai nevoie crede-ma e foarte bine in cazul tau