| gicu1956 a întrebat:

Buna TPU daca ma poate ajuta cineva. Am o centrala termica Ariston microtec 23 mffi si de curand la pornire aprinde flacara si la una doua secunde se stinge si ciclul se repeta uneori de cinci sase ori alta data de mai multe ori pana porneste totusi.Cer ajutor multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Automatica centralei decupleaza din cauza unei protectii, care trebuie verificate si rezolvate:
- lipsa apa /presiune mica
- lipsa gaz /presiune mica
- tiraj horn insuficient
- senzor defect
- electronica defecta
In asemenea caz este indicat sa chemi specialistul care l-a montat /verificat.

| darrio2007 a răspuns:

Nu iti apare pe afisaj si vreun cod de avarie? Daca da, ce cod este?

| gicu1956 explică (pentru darrio2007):

Emodel vechi nu are afisaj decat cu 3 leduri pornit, cos, reset

| Seba2013 a răspuns:

Astea da probleme de baieti! A inviat Atom? Sau l-ai schimbat cu altul mai modern?
Incearca sa ii schimbi(sau cureti) sonda de ionizare ca trebuie sa mearga.