| Anonim223232 a întrebat:

Daca o memorie ram (la care specificatiile spun ca are tensiunea de 1, 5 v) este pusa in locul uneia de 1, 35 v va functiona?(cpu-z imi spune ca pcul merge cu 1, 35 volti sad, iar pentru un calculator ma gandesc ca-i putin...) imi puteti explica mai pe larg cum sta treaba cu voltajul la rami? mersi

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Memoria trebuie sa respecte trei conditii sine qua non: sa aiba acelasi numar de pini si taietura in acelasi loc, sa aiba acelasi voltaj cu al placii de baza (adaca vechea memorie are 1, 35 asa trebuie sa aiba si cea noua) si sa aiba frecventa incadrata in plaja de frecvente suportate de placa de baza.

| Anonim223232 explică (pentru Salontanul):

Deci voltajul vine de la placa de baza, nu de la sursa, nu? Si de exemplu daca voi schimba sursa, ea nu are nici o treaba cu voltajul placii de baza.

| Salontanul a răspuns (pentru Anonim223232):

Nu. Voltajul vine din sursa sub forma de 12 volti si 5 volti. Pe placa de baza se transforma in tensiunile necesare. Deci, in slotul memoriei vei gasi doar 1, 35 volti si nu alta tensiune.