| morecoffee a întrebat:

dau funda, bineinteles. problema este urmatoarea. vreau sa pun un joc pe stick si sa-l instalez in laptopul unei cunostinte, acea persoana are mari probleme cu laptopul - daca detecteaza un virus automat i se deregleaza tot in laptop. intrebarea mea este, cum pot afla daca am virusi pe stick? si cum ii pot sterge? stiu ca am nevoie de un antivirus, am malawarebytes anti-malaware home (dar a expirat). sper ca ma puteti ajuta.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca pui astfel de intrebari, e clar ca nu ai nici cele mai elementare notiuni! Lasa-te pagubasa daca nu vrei sa-i repari laptopul respectivului!

| gelu1970 a răspuns:

Instaleaza norton antivirus, chiar si versiunea trial. acest antivirus iti detecteaza si autorun, care de regula nu e vizibil intr-un stick. daca norton iti spune ca e curat, atunci e curat.
problema cu jocurile e alta. daca ai un patch sau un generator de key atunci oricare antivirus o sa ti-l detecteze ca virus. in concluzie, laptopul cunostintei tale ar trebui sa aiba antivirusul dezactivat si apoi trebuie sa pui in exceptia antivirusului folderul ce se creaza in C, ca sa nu fie scanat niciodata.
bafta.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, ruleaza o scanare a stick-ului cu Avast + o scanare a pc-ului! Daca nu detecteaza nimic, da-i bataie.

| Darr1u5 a răspuns:

Inainte sa pui jocul pe stick, formateaza-l si sigur nu vei avea nici un virus pe el. Iar pe viitor, ca si antivirus iti recomand bitdefender total security 2015, sau Kaspersky Total Security.

Persoana careia i se deregleaza tot in laptop ar trebui sa isi rezolve aceasta problema...cel mai sigur datorita unui virus (cred ca ar trebui sa isi reinstaleze windows-ul - cea mai buna solutie).

| Ionutszu a răspuns:

Instaleaza un alt antivirus.