| mihay198722 a întrebat:

Buna TPU.dau funda celui ce ma ajuta la problema asta...nu imi merg castile de la mufele jack din front panel,numai din spate de la placa audio,usb-urile merg,cablu am vazut ca e conectat pe placa de baza, unitatea e modelul HP compaq d530 cmt.multumesc

16 răspunsuri:
| Cristi19 a răspuns:

Parca trebuia sa instalezi ceva separat sa-ti mearca si jack-urile din fron pannel, nici mie nu-mi merg si cand eram mai mic cineva mi-a instalat windowsul si ca sa-mi mearga si alea mai mi-a facut ceva.dar nu mai stiu exact ce

| anonimg a răspuns:

In casti se aude ceva, sau nu se aude nimic? Spun asta deoarece castile destinate pentru telefoane nu sunt compatibile pentru pc sau alte dispozitive.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Poti face o proba cu alte casti normale. (Adica pe mufa de intrare sa fie doar 2 linii negre, si nu 3 cum sunt pe cele pentru telefoane).

| mihay198722 explică (pentru anonimg):

Daca le bag in spate la iesirea de pe placa audio dedicata imi merg, dar numai in fata nu imi merg.

| anonimg a răspuns (pentru mihay198722):

Inseamna ca nu e problema de soft, ci de hard. Se poate ca si mufa aceasta http://www.electronic-devices-cable.ro/images/produse/GNI0034.jpg sa fie de vina (daca spui ca ai fixat bine mufa de pe placa de baza).

| stlucian a răspuns:

Vezi aici:

http://videotutorial.ro/......ial-video/

in link mai jos video

| mihay198722 explică (pentru stlucian):

Am desfacut unitatea,si am observat ca cablu ce merge la front panel audio nu a fost bagat bine, l-am bagat bine in mufa de pe placa de baza unde scrie front audio si acum nu mai merge deloc nici un sunet, nici in casti, nici in boxe, din ce cauza? trebuie sa instalez din nou driverul audio?

| mihay198722 explică (pentru stlucian):

Am urmarit video-ul dar placa mea de baza e cu totul diferita, am altfel de mufe, si asa in general mufele la mine sunt conectate bine, dupa cum a zis ala in video tutorial...nu stiu dc nu merge...

| mihay198722 explică (pentru stlucian):

Cablu ala alb ce e in partea de jos a unitatii de la ce e? la mine e deconectat

| mihay198722 explică (pentru stlucian):

Am instalat programul recomandat de tine, si tot nu merge, nu stiu ce sa mai fac crying am incercat toate posibilitatile. daca inlocuiesc cablu? adica sa-l tai pe asta vechi si sa adaug altul si sa montez mufele inapoi? poate e problema de la cabluri, ma tem sa nu fie intrerupt undeva...placa de sunet incorporata a fost dezactivata din bios, am activat-o dar tot nu merge...

| stlucian a răspuns (pentru mihay198722):

Ce scrie pe mufa? In tutorial e explicat ca ce scrie pe mufe scrie si pe placa.In plus axplica pinul de + dela mufe notat printr-o sageata.Recomand urmarirea firelor de la mufa audio (jack-urile din fron pannel)si vazut unde ajung pa placa si daca sunt montate corect.

| mihay198722 explică (pentru stlucian):

Pe mufa nu scrie nimic, doar gradele celsius, m-am uitat...

| stlucian a răspuns (pentru mihay198722):

Mufa TA din front pannel are contacte?/cablu gri sau alb dar poate fi si negru. Chiar nu mai inteleg nimic.Ce tip de carcasa ai? O MUFA AUDIO ARE 3 FIRE:Masa+ stanga+dreapa

| bilopart a răspuns:

Ai o problema pe placa de baza.

| mihay198722 explică:

Am mai citit pe net un documentar ca daca ai placa audio dedicata si mufa de la front panel e conectata pe placa de baza s-ar putea sa nu iti mearga deoarece tu daca conectezi front panel la placa de baza practic iei semnal audio din placa de sunet integrata care probabil este disabled din CP sau nu are nici macar drivere instalate.e adevarat? si eu am placa audio dedicata, cum sa fac sa conectez front panelul la ea?