| loeder23 a întrebat:

De cand mi-am facut "upgrade" la pc si mi-am reinstalat windows-ul am o problema. Acum ca am alta placa de baza, sunt functionabile atat porturile de sunet din spate, cat si cele din fata ( gaurile unde conectez microfonul si castile ). Inainte, cu placa de baza veche, mergeau doar cele din spate, dar acum nu mai conteaza. Acum conteaza ca, daca as conecta microfonul si castile in spate, sunetul mi s-ar intrerupe pentru 2 secunde cam din 5 in 5 minute si este enervant deoarece in jocuri gen cs go comunicarea este de baza. In plus, nu este un lucru normal.Mai ales pe Discord am probleme, mereu mi se schimba "microfoanele"; adica eu am conectat microfonul din fata, fronmic, si el imi selecteaza intr-un moment la nimereala alt microfon, deafult de exemplu, si apoi nu mai merge. Solutia ar fi putut fi sa dezactivez celalalt microfon, ma rog, portul, adica daca as conecta microfonul in fata, sa-l dezactivez pe cel din spate, chiar daca la setarile audio scrie " nealimentat", fiind logic deoarece microfonul nu este bagat in spate. Am tot cautat si cautat pe net daca este din driverul de sunet, si nu este; driverul de sunet ba chiar ajuta la imbunatatirea acestuia. Chiar si fara acest driver sunetul are intreruperi in spate. Adica am testat sunetul pe Youtube, si se intrerupe. Pe de alta parte, daca as conecta in fata castile si microfonul, ori microfonul, ori castile, nu ar mai merge, pur si simplu. Adica pe la mijlocul jocului, ori sa nu mai mearga microfonul deloc, ori castile. Am patit cu ambele. Faza este ca acolo cand intru la control panel, sunet, apar mai multe, cv gen : frontmic, mic, speakers, fiindca acum toate porturile merg, dupa cum am spus, si cele din fata si cele din spate. Si la cele din fata, este nevoie de un reboot pc-ului, adica restart, pentru a putea reda sunetul pc-ului. Situatia cu cele din fata este mai rara, insa nu normala. Am incercat sa schimb formatul sunetului, in Hz, nu stiu, calitate DVD, CD, studio, aici chiar nu stiu. Chiar va rog sa ma ajutati. Banuiesc ca ar putea fi de pc, si am sa ma duc cu acesta la cineva care stie ce face, care o sa-mi verifice placa audio, insa am nevoie si de sfaturile voastre
Windows 10 pro
placa de baza : Asus Aspire M8510

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, win10 instaleaza din oficiu drivere generic pentru calculatoare mai vechi, de aceea nu s-au mai dar drivere noi de catre fabricant.
Cauta cartea placii de baza si verifica daca conexiunile sunt bine puse, fir cu fir. La Realtek, cum sunt sensibili la dispozitivuk conectat, este posibil ca, chiar si doar doua fire ne-legate pe pin-ul corect sa creeze "confuzia" de recunoastere a functiilor mufelor.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, modelul "Aspire M8510" nu figureaza pe site-ul ACER, (cel putin in cel in limba romana).
Exista doar model Aspire M5810, la care se da doar driver de w7.

Mufele de sunet se pot folosi ori cele din fata, ori cele din spate, impreuna nu (calculatorul "inneuneste" cu doua dispozitive in loc de unul.

| loeder23 explică (pentru Bula):

Asta am vazut pe site-ul Asus, ca exista doar de windows 7. Man, eu am rezolvat problema intr-un fel, mai intai am dezinstalat dispozitivele, dar nu sunt cine stie ce care ar avea CD de instalare sau cv, doar le bagi si se instaleaza automat, deci le-am dezinstalat si apoi am reinstalat hd audio realtek, dupa care l-eam instalat si acum sunt in fata, deoarece in spate era problema mare. De cand filmez nu mai am probleme, dar daca e o sa mai rog pe altii sa imi zica ce trebuie sa fac.

| loeder23 explică (pentru Bula):

Problema era ca porturile din fata erau defecte si le afectau si pe cele din spate. Cel care imi facuse calculatorul uitase ca sunt stricate si le-a conectat la placa audio. Dupa le-a deconectat si a vazut ca sunetul nu se mai intrerupe. Cum le conecta la loc imediat se intrerupea, si acum am ramas cu alea din spate.

| Bula a răspuns (pentru loeder23):

Cand am inceput sa-ti spun pasii de urmat, am presupus ca ai un calculator fizic montat si functional corect.

Cablurile de la mufele si porturile din fata deseori nu sunt conectate la placa de baza cu o singura mufa, ci separat, fir cu fir. Acest lucru se poate afla prin testari simple, la asamblarea calculatorului...

In aceste cazuri, daca cel care le conecteaza nu este atent (nu respecta exact conecxiunea pinilor din MANUALUL placii de baza), atunci una sau mai multe mufe din fata nu vor functiona. In anumite cazuri se pot bloca sau chiar arde unele componente si placa de baza va deveni nefunctionala sau chiar arsa.

| Bula a răspuns (pentru loeder23):

Da, win10 instaleaza din oficiu drivere generic pentru calculatoare mai vechi, de aceea nu s-au mai dar drivere noi de catre fabricant.
Cauta cartea placii de baza si verifica daca conexiunile sunt bine puse, fir cu fir. La Realtek, cum sunt sensibili la dispozitivuk conectat, este posibil ca, chiar si doar doua fire ne-legate pe pin-ul corect sa creeze "confuzia" de recunoastere a functiilor mufelor.