| Vi1rus a întrebat:

de ce nu pot lucra cu tasta cind intru in boot menu? e blocata. stie cineva cum se deblocheaza

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu este in regula. Tastatura trebuie sa lucreze ori cand. Poate fi placa de baza sau BIOS-ul defect.

| Vi1rus explică (pentru Salontanul):

In bios lucreaza. cand intru in boot nu merge

| Salontanul a răspuns (pentru Vi1rus):

La intrarea in boot este un moment cand nici tastatura nici mouse-ul nu lucreaza. Nici nu stiu de ce te intereseaza asta. Pana porneste Windowsul oricum n-ai treaba.

| Vi1rus explică (pentru Salontanul):

Pai vreau sa instalezi windows

| Salontanul a răspuns (pentru Vi1rus):

Cand instalezi Windowsul tastatura lucreaza inca in BIOS pana la prima restartare.

| Vi1rus explică (pentru Salontanul):

Nu mai inteles corect. am mai instalta windows si stiu cum e nu instalez prima data. aceasta problema prima oara o intalnesc la un prieten. de ex: fac restart la pc apoi apasa esc pentru intrare in boot. si dupa asta imi apare o fereastra cu toate cd dvd usb. si vreau sa aleg cd/dvd si nu merge sa dau in jos cu tasta... sper ca mai inteles

| Salontanul a răspuns (pentru Vi1rus):

Da. Am inteles. BIOS-ul este defect. Acel moment este in BIOS. Mai poti incerca o chestie. Scoti bateria de pe placa de baza si resetezi (30 minute) CMOS-ul din Jumper.
Uite aici: http://www.spotht.com/2010/02/reset-bios-clear-cmos.html
Daca nu merge e mai mare baiul si numai o reinstalare BIOS, update sau schimbare placa de baza.

| AdrenalinTm a răspuns:

Pai ai tastatura wifi? usb 3? nu toate tastierele lucreaza in boot menu (ma refer la PC mai vechi) ia-ti o tastatura cu fir daca ai una si ai in spate o mufa verde si una mov ia-ti un adaptor de la usb la ps2 gen asta https://www.google.it/......https?/url

| Vi1rus explică (pentru AdrenalinTm):

Tastatura e cu fir.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Vi1rus):

Si e pe usb? sau ps2?

| LTAA a răspuns (pentru Vi1rus):

Daca este pe USB, probabil de asta nu merge, trebuie sa fie mufa rotunda (mov daca nu ma insel).

| Vi1rus explică (pentru LTAA):

Ok multumesc