| TrueRO a întrebat:

Buna TPU De ceva timp imi tot merge greu calculatorul imi creste CPU 100% si nu stiu ce sa fac am dat la Task >Manager-Processes si am vazut ca System Idle Process cunsuma cel mai mult cateodata nu mai e la System Idle Proces si e la Mscorsvw.exe dupa e la google chrome, nu stiu ce sa fac sa nu mai consume atata CPU.Va rog ajutati-ma, dau funda.

Răspuns Câştigător
| alinaalin955 a răspuns:

S-ar putea sa fie un virus.Scaneaza cu antivirusul pe care-l folosesti si cu Malwarebytes Anti-Malware.
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml
Daca tot asa continua reinstaleaza sistemul de operare.

18 răspunsuri:
| DarknessPulse a răspuns:

S-ar putea sa ai PC-ul incarcat cu prea multe staff-uri. Mai sterge din jocuri, filme ce nu iti mai trebuie. Sau ai putea da un Disk Defragmenter sa sa il cureti cu CCleaner.
Bafta in continuare, sper ca te-am ajutat! happy

| alinaalin955 a răspuns:

System Idle Process iti arata cat din procesor este liber, adica nu este folosit.

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

Pai si atunci daca nu de la System Idle Process sa fie, de la ce poate sa fie de am la pc CPU 100%?

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Vezi tot la procese ce solicita procesorul.

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

Am scanat cu antivirusul meu si a gasit ca am troian...

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Daca un virus s-a bagat si in system volume information nu-l va putea sterge.Trebuie dezactivat system restore.

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

Si cum il dezactivez?

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Daca virusul nu este bagat si acolo n-ai treaba.
Eu am Windows 7.Click dreapta pe my computer,properties, advanced system settings, system protection, configure, bifezi turn off system protection si OK.
La XP:
http://support.microsoft.com/kb/310405/ro

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

Am windows 7, am facut cum ai zis si am dat turn off la system restore, si acuma s-a sters troianu? sau mai trebuie facut ceva pana sa-l sterg?

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Da din nou o scanare si daca nu mai gaseste este bine.Ce antivirus folosesti?
Eu folosesc eset smart security 7.

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

Folosesc Avast dar am scanat si cu AVG si a gasit niste virusi care nu-i poate sterge.

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Reinstaleaza sistemul de operare.Eu odata aveam un virus in memory...cred ca operating memory si nu-l putea sterge.

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

As reinstala sistemul de operare dar am scanat si DVD si a gasit ca are troieni, eu nu folosesc windows cumparat, daca mai ajuta cu un site de unde pot lua windows 7 fara virusi.

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Http://www.softpedia.com/progDownload/Windows-7-Download-118183.html
Alegi Windows 7 Ultimate x86 daca vrei pe 32 biti sau x64 daca vrei pe 64 biti.
Descarci imaginea ISO si faci un DVD bootabil.

| TrueRO explică (pentru alinaalin955):

Am incercat sa descarc External Mirror 3 - Ultimate x64 RTM dar imi da o eroare.Mai jos sunt niste packuri dar sunt pentru limba.

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Asa este vad ca da eroare, nu stiu care-i treaba.

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

Vezi in stanga la mesaje, unde scrie cu portocaliu.

| alinaalin955 a răspuns (pentru TrueRO):

S-ar putea sa fie un virus.Scaneaza cu antivirusul pe care-l folosesti si cu Malwarebytes Anti-Malware.
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml
Daca tot asa continua reinstaleaza sistemul de operare.

| AvramovC a răspuns:

Schimba pasta termoconductoare de la procesor.Pasta nu este mai mult de 15 lei.