| NVRE a întrebat:

De ceva vreme performanta vitezei de internet a scazut considerabil.
Am scanat-o si reteaua de internet nu are nimic.
Am decis sa vad daca am ip-ul schimbat deoarece am un vpn dar il tineam dezactivat.
VPN-ul era dezactivat si imi arata un alt ip si spunea ca nu sunt securizat deoarece nu am ip-ul mascat.
Am intrat pe site-ul my ip si ip-ul era schimbat dar locatia era aceeasi.
Ce sa fac sa imi recuperez vechiul ip?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai platit IP fix? Majoritatea conexiunilor home de la noi sunt cu IP dinamic. Intreaba la furnizor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai abonament cu ip static de vrei sa il recuperezi?

| NVRE explică (pentru suntserios):

Pai da.

| NVRE explică (pentru suntserios):

Am resetat routerul de cateva ori dar ip-ul nu s-a schimbat.
Aparent nu e dinamic dar eu aveam un alt ip.

| Bizon95 a răspuns (pentru NVRE):

Lul
IP fix ai NUMAI la abonament business... PUNCT
altfel, daca nu ai IP... ROUTABIL (aka public) atunci IP-ul NEROUTABIL din router se poate schimba, iar IP-ul routabil prin care iesi sa nu se schimbe, sau sa se schimbe foarte rar
cum iti dai seama de asta: simplu:
INTRII PE PAGINA DE ADMINISTRARE A ROUTERULUI si vezi ce IP ai pe wan/pppoe/internet connection
dupa care il compari cu ce IP zice ca ai la un site de verficat ip-ul de gen:
https://ip8.com/
sau
https://geoiptool.com/

inca odata, atat timp cat NU ai abonament business, ISP-ul poate sa faca ce are el chef cu IP-ul tau!

| Bizon95 a răspuns (pentru NVRE):

De asemenea, ca ai schimbat subiectul si nu ti-am raspuns la ce te doare pe tine de fapt - viteza la internet, si nu ce crezi tu ca e problema

viteza la internet o verfici cu:
https://www.speedtest.net/
daca ai RDS atunci si mai bine:
http://speedtest1.rcs-rds.ro/

iar daca ce vezi acolo nu e ce iti scrie in contract, atunci poti sa faci reclamatie, altfel, nu poti sa faci nimic, decat sa reconnectezi routerul in draci pana cand POATE obtii o viteza puna (poate e cuvantul cheie, s-ar putea sa da, s-ar putea sa iti strici routerul de la atatea restartari si tot prost sa iti mearga)