| ChiritescuAdrian a întrebat:

De curand mi-am cumparat aceasta memorie ram:
http://www.emag.ro/......E3JFKBBBM/
Problema este in felul urmator:
Introduc memoria ram corespunzator in laptop, il pornesc insa nu imi arata nimic pe ecran, mai exact este negru. Chiar nu este compatibila cu ceea ce am eu sau este o alta problema precum bios-ul?
Laptop-ul meu este acesta:
http://www.emag.ro/......D9ZSJBBBM/

Informatii mai amanuntite:

Memory
Type- DDR3
Size -3980 MBytes
Channels # -Single
DRAM Frequency -798, 5 MHz
CAS# Latency (CL)- 11 clocks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) -11 clocks
RAS# Precharge (tRP) -11 clocks
Cycle Time (tRAS) -28 clocks
Command Rate (CR) -1T
SPD - Number Of SPD Modules 0

Motherboard
Manufacturer -ASUSTeK COMPUTER INC.
Model -X550LB (SOCKET 0)
Version -1.0
Chipset Vendor -Intel
Chipset Model Haswell-ULT
Chipset Revision -09
Southbridge Vendor- Intel
Southbridge Model -ID9C43
Southbridge Revision -04

BIOS
Brand -American Megatrends Inc.
Version -X550LB.210
Date -09.07.2013
Cine are posibilitatea il rog sa ma lamureasca de ce nu este compatibila sau care este problema :|
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

Salut, ce ai luat tu acolo este un laptop cu procesor si ram ULP. Ram-ul, pe site-ul producatorului, este DDR3L, ceea ce inseamna ca functionaza la voltaj mai mic decat in mod normal, pentru a consuma mai putin curent.
Banuiesc ca asta e motivul, ram-uol pe care l-ai cumparat functioneaza cu 1.5v, si ram-ul care il are laptopul DDR3L functioneaza la 1.35v.
Vorbeste cu cei de la care l-ai luat, poate ti-l schimba cu ce ai tu nevoie, adica DDR3L.
ddr3l is ddr3 memory but has much lower voltages, (eg.1.35v & 1.25v)
The new 3rd gen Intel core processors(ivybridge) support ddr3l.
lower voltages mean less heat and will increase the life of your module.
ddr3l is usuall $5-$10 more than ddr3 :)

http://www.emag.ro/......EF2TDBBBM/

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Trebuia verificat pe site la ei inainte de a cumpara(E cpu ulv)
http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/kingston/4gb-ddr3-1600mhz-135v-1/

| Jameson a răspuns:

Buna...Este compatabila posibil sa nu functioneze memoria ram.