| Stan_Gabi_1993 a întrebat:

de la ce vine p.....ro in loc sa vina yahoo.ro sau gmail.ro

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie? oricine poate sa isi faca un server de mail

| PainTech a răspuns:

Sa discutam despre din ce componente e formata o adresa de email. Sa luam de exemplu "exemplu@gmail.com"

"exemplu" reprezinta ID-ul sau username-ul utilizatorului.
"gmail.com" reprezinta numele domeniul emailului.

Cum a spus si suntserios mai sus, oricine poate sa creeze un server pentru domeniu de email.

De ce persoana respectiva foloseste un domeniu custom?

Astfel de adrese de email sunt folosite des de catre firme si
de catre guvern pentru a arata mai profesional.
De exemplu : "support@colgate.com" arata mult mai bine decat "supportcolgate@gmail.com"

Astfel de adrese mai sunt folosite si de persoanele care folosesc adrese de email temporare. Diferite site-uri iti cer adresa de email pentru a accesa un anumit continut. Pentru a evita SPAM-ul pe adresa reala, poti creea o adresa temporara de email pe care o poti sterge cu usurinta dupa utilizare.

Sper ca te-am ajutat!