| Radu2814 a întrebat:

De un an am achizitionat un Nikon D5100 cu obiectivul stock. Dupa ceva timp mi-am dat seama ca obiectivul stock este prea slab pentru a face ceva. M-am gândit să achiziționeze un obiectiv de pe olx 135mm f2.8.
La ce ar trebui sa fiu atent? Multi spuneau in descrierea anunțurilor (diafragma blocata, focus infinit, etc) si nu stiu ce inseamna, nici pe google nu am gasit.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Daca obiectivul e fix (in cazul tau 135mm), si diafragma e blocata, obiectivul e inutil, diafragma (acele 5, 7 sau 9 petale) nu se vor mai deschide normal, pentru a lasa lumina sa ajunga la senzor.

https://enjoyphotography.ro/despre-apertura-si-diafragma/

Diafragma consta din acele lame, iar apertura reprezinta deschiderea ei (minima si maxima, in cazul obiectivelor cu zoom).

Apertura f2/8 e mare (va intra multa lumina),
in timp ce apertura f5/6 e mica (va intra putina lumina)

LA un obiectiv cu zoom, poate fi uneori blocata pe o pozitie extrema (de exemplu f/5.6) in acest caz obiectivul e partial utilizabil, cu celelalte deschideri (f/2.8, f/3.5, etc)

Tot ce poti face e sa testezi obiectivul, atat la deschidere minim, a cat si la deschidere maxima.

In cazul unui obiectiv fix, ajunge sa faci o poza, daca merge, nu are nimic.
**********************
Focus la infinit inseamna ca obiectivul nu focuseaza decat in planul indepartat, dupa subiectul apropiat.
Daca e blocat pe focus la infinit, nu iti va fi util probabil tie, insa exista fotografi care pot folosi cu brio un astfel de obiectiv.
De exemplu atunci cand vrei sa faci otografie nocturna.
Focalizand la infinit, prinzi stelele foarte sharp.

### Un obiectiv SH nu se cumpara fara test.
NICIODATA!

Problema cea mai intalnita e o depunere pe lentile, in interior in special, datorata umezelii, conditiilor improprii de pastrare.

Deasemenea, orice lovire, va afecta optica, in special in cazul obiectivelor cu zoom.

E bine sa verifici, tragand cateva cadre si inspectandu-le pe PC, daca nu are urme de praf la interior. Pentru a detecta praful, folosesti diafragma cea mai mica ( f/5.6 sau cat are...).

Si daca pretul a fost atragator, nu uita sa te uiti dupa serie.
Daca obiectivul a fost furat, vanzatorul va incerca sa razuiasca peste serie, invocand ca e urma de uzura.

Daca obiectivul arata super uzat, atat pe corp, cat si pe lentile sau la montura, nu te obosi sa-l cumperi.

| Radu2814 explică (pentru NLS):

Un raspuns de nota 100. Merci!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inainte sa mai investesti in obiective si aparate foto, intai inscrie-te la un curs foto!
Dupa terminarea cursului si cateva luni de exersare intensiva iti vei da seama ce mai ai nevoie si in ce merita sa mai investesti.