| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU de vineri seara (12.10.2017) pc meu nu primeste destul curent. Cum dracu nu primeste destul curent? Pai mausul si tastatura nu functioneaza in lockscreen trebuie sa stau 5-10 minute sa functioneze iar hard disk-ul extern nu il gaseste dar in DeviceManager il arata ca e conectat, se aude cum se invarte si are un led care indica ca functioneaza dar pc nu primeste destul curent (energie) sa poata pune in functiune hard disk-ul. Acum stiu ca mare parte din voi zic ca sunt retard cum dracu sa nu primeasca destul curent...am testat si cu alt calculator din casa si face exact la fel si nu sunt conectate la aceiasi priza poate la aceiasi sursa dar nu la aceiasi priza.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nene, cred ca ai problema cu hard disk-ul, iar tastatura si mouse-ul asteapta sa raspunda...
Daca Led-ul hard disk-ului arde continuu (nu palpait), atunci 99% are Bad-uri.

Megi in My Computer, da clicl DREAPTA pe discul cu problema, alege Check Disk Integrity (sau similar), iar acolo bifeaza TOT si dai OK. Va dura mult (poate si cateva ore testarea, pana ce sistemul va identifica si va marca zonele defecte (in functie de marimea discului si viteza calculatorului).

Aceasta testare trebuie facut pentru TOATE partitiile si discurile, inclusiv pentru cel extern.

La discul (partitia) C: testarea se va face in mod DOS, dupa repornirea sistemului.

Lasa sa-si faca treaba pana la capat, chiar daca va dura multe ore, iar la terminare PC-ul va functiona din nou bine.
E mai ieftin decat sa-ti cumperi si sa reinstalezi un hard disk nou.

| mario366 a răspuns (pentru Bula):

Dude dar hard disk-ul nici macar nu il arata in My Computer dar il vede functionand iar tastatura si mouse-ul nu functioneaza orice ai face pe 2 calculatoare diferite cu 2 tastaturi si mouse-uri diferite

| mario366 a răspuns (pentru mario366):

Dar ca sa iti dovedesc ca hardu nu are nimic mereg in 20 de minute la un vecin sa testez daca la el merege hard-ul ok?

| Bula a răspuns (pentru mario366):

Poti testa si la tine cu HD Tune, atat suprafata, cat si SMART.

| mario366 a răspuns (pentru Bula):

Da, hard-ul merge perfect doar la mine nu il vede

| Bula a răspuns (pentru mario366):

L-ai testat? Cum?
Daca in calculatorul tau nu merge si la prietenul da, atunci verifica cablul de date si de alimentare, la mufe. Le misti si simti cu mana cand de invarte discul, iar cablul de date il poti inlocui cu altul.

Pentru o depanare mai profunda ar trebui vazut pe viu.

| mario366 a răspuns (pentru Bula):

Nu imi merge pe 2 calculatoare...

| Bula a răspuns (pentru mario366):

Daca HD-ul nu se vede pe 2 calculatoare, atunci probabil s-a defectat.
Daca HD-ul se vede, dar continutul nu, atunci poate fi virus sau sistemul de fisiere vatamat.
Daca HD-ul se citeste greu, atunci sunt Bad-uri pe el, care se pot marca cu "Check Disk".

Daca nu te pricepi suficient, apeleaza mai bine la un specialist.