| OllaM a întrebat:

Buna TPU, deci am o problema destul de mare cu Calculator XP (nu laptop).
Deci il deschid, stau vreo 40 - o ora si apot brusc de inchide singur si apoi de deschide. Cand apare imaginea de desktop si apoi se inchide iarasi si tot asa.
Il las 10 min sa se " reimprospateze " si incers ca il deschid iar dar apare ecranul negru dar calcuratorul functioneaza numai ecranul nu.
Ce sa fac ca sa mearga ca inainte?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Primul pas, curata unitatea de praf si pasteaza coolerele cu pasta termoconductoare si apoi vezi daca se mai inchide.

| figaro a răspuns:

Buna,presupun ca se incalzeste ceva prea tare (unele pc-uri is setate sa se stinga cand ajung la o anumita temperatura pentru a preveni ardere/stricarea piesei), descarca speedfan-citeste toti senzorii de caldura sau poti descarca CoreTemp pentru procesor si GPUZ pentru placa video, uitete pe net care ar fi temperaturile normale pentru video, procesor etc pe net, il desfaci il cureti si la procesor iti recomand sa iti iei pasta termica daca e necesar (coasta in jur de 10 leii tubul si iti ajunge de maimulte ori).
Dar banuiala mea e ca ventilatorul de la placa video s-a blocat din cauza prafului din cate ai zis u mai insus.Bafta