| MiraBella13 a întrebat:

eu am un i3 6089p si placa video nVIDIA geforce 210 si as vrea alta placa video ce imi recomandati incat sa imi duca gta 5 cs:go the crew si alte jocuri? Eu m-am gandit la un GTX 750ti

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

8 gb rami indiferent ce placa iti ei. Eu am jucat gta v pe i3-4170 @ 3.7 GHz, 4 rami si gtx 750. Se misca destul de decent, nu ma pot plange, dar in oras, e CANCER la fps-uri... Din cauza ca ai 4 rami, trebuie sa te joci cu orice program inchis, si cu browser si cu skype cu tot, tot inchis. Daca ai 4 rami, o sa-ti mearga decent, adica ai fps-uri, 60 si deseori trece de 60, poate ajunge si pana la 80-85 dar o sa ai frame drop-uri destul de des, mai ales daca conduci cu viteza mare in oras. Prin desert, nu ai probleme, dar totusi pentru inca 4 rami nu saracesti. + gtx 950 care-ti mai da inca 10-15 fps-uri, o sa mearga super bine ^_^. Btw, setarile cu care jucam eu, erau destul de maricele si cam,, de fite". Adica ori ca jucam cu toate pe low, ori ca jucam cu high si very high, era cam acelasi fps, aceleasi frame drop-uri. Daca o sa iti cumperi ceea ce ti-am zis eu, poti sa te joci fara probleme cu detalii pe very high (poate si cu cateva pe high, dar ma indoiesc). Singura setare pe normal este bineinteles texture qualyti, care aia iti mananca mult din memoria placii video. Daca-ti iei o placa video de 4 GB, poti sa te joci cu aia data-n,, blana". Pentru csgo, merge si un 750. Eu la pc-ul meu jucam cu 150-200 de fps-uri cu toate la maxim. Imi pare rau, dar pentru alte jocuri nu stiu cum o sa-ti mearga si daca merita sa dai bani pentru un 950. Dar pe viitor poate o sa gasesti jocuri mai,, fomiste" si o sa-ti prinda bine. Mult noroc.

7 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Ce ai zice de un 950? Si vezi ca trebuie sa ai 8 GB rami. In csgo, merge si 750, dar in celelalte, nu prea. In gta se vede diferenta de 10 fps-uri...

| MiraBella13 explică (pentru Nemessys):

8 GB rami pentru 950 sau pentru 750ti? eu am 4 GB

| MiraBella13 explică (pentru Nemessys):

E buna placa asta : Placa video MSI GeForce® GTX 950 2GD5 OC, 2GB GDDR5, 128-bit. Am gasit-o pe eMAG la 8 milioane, am vazut ca sunt si la 10 dar nu vreau sa dau multi bani pe o placa, mie daca imi merge gta v cu toate pe medium e bine...

| Nemessys a răspuns (pentru MiraBella13):

8 gb rami indiferent ce placa iti ei. Eu am jucat gta v pe i3-4170 @ 3.7 GHz, 4 rami si gtx 750. Se misca destul de decent, nu ma pot plange, dar in oras, e CANCER la fps-uri... Din cauza ca ai 4 rami, trebuie sa te joci cu orice program inchis, si cu browser si cu skype cu tot, tot inchis. Daca ai 4 rami, o sa-ti mearga decent, adica ai fps-uri, 60 si deseori trece de 60, poate ajunge si pana la 80-85 dar o sa ai frame drop-uri destul de des, mai ales daca conduci cu viteza mare in oras. Prin desert, nu ai probleme, dar totusi pentru inca 4 rami nu saracesti. + gtx 950 care-ti mai da inca 10-15 fps-uri, o sa mearga super bine ^_^. Btw, setarile cu care jucam eu, erau destul de maricele si cam,, de fite". Adica ori ca jucam cu toate pe low, ori ca jucam cu high si very high, era cam acelasi fps, aceleasi frame drop-uri. Daca o sa iti cumperi ceea ce ti-am zis eu, poti sa te joci fara probleme cu detalii pe very high (poate si cu cateva pe high, dar ma indoiesc). Singura setare pe normal este bineinteles texture qualyti, care aia iti mananca mult din memoria placii video. Daca-ti iei o placa video de 4 GB, poti sa te joci cu aia data-n,, blana". Pentru csgo, merge si un 750. Eu la pc-ul meu jucam cu 150-200 de fps-uri cu toate la maxim. Imi pare rau, dar pentru alte jocuri nu stiu cum o sa-ti mearga si daca merita sa dai bani pentru un 950. Dar pe viitor poate o sa gasesti jocuri mai,, fomiste" si o sa-ti prinda bine. Mult noroc.

| CPAElites a răspuns:

Care este bugetul maxim?
Ce sursa ai?

| MiraBella13 explică (pentru CPAElites):

Bugetul maxim cam 800 de lei pe acolo... sursa nu stiu nu eu am luat-o cum pot afla? laughing

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns:

660 ti dar nu o sa o gasesti in magazine gen eMAG, pc garage sau altele de genu', daca esti dispus sa te risti eu ti-o recomand pentru ca e mai buna ca 750ti si pe olx de exemplu e pe undeva la 450 de lei deci oarecum mai ieftina

| DannyDaniel1979 a răspuns:

EU cred ca cea mai buna alegere pentru tine ar fi un GTX 960 deoarece aceasta placa video duce orice joc la detalii high, chiar very high! Ti-o recomand!