| anonim_4396 a întrebat:

eu am un modem Huawei SmartAX MT882 si internetul il am prin Romtelecom.
Eu mai am un modem (EchoLife HG520b WiFi (4xEthernet)).
Intrebarea este : Daca instalez cel de-al doilea modem voi plati mai mult? Dar daca ma conectez si cu telefonul la internet prin modem?

Răspuns Câştigător
| Bucur_Paul_1992 a răspuns:

Vreau doar sa ajut, nu sa fac pe desteptul, insa, cel de-al doilea nu este mode, este router. Ca sa il poti instala, banuiesc ca vrei sa legi routerul la cablul care pana acum iti iesea din modem si iti intra in pc(astfel sa ai wifi). Daca vrei sa faci asta, ai grija deoarece trebuie facute anumite setari la router. Totusi, eu nu as face asta. Mult mai simplu e sa pui direct routerul, scotand modemul din calcul. Pentru asta, doar bagi cablul de net in router, iesirea in pc iar apoi trebuie configurat. Trebuie sa scrii sus la browser(unde scrii de obicei www.etc...): 192.168.1.1, dai enter si cand iti cere user si pass scrii admin la amandoua.(ai grija sa nu fie preconfigurat, in cazul asta trebuie resetat de la butonasul ala mic, tinand apasat cu un pix). Dupa ce intri in configuratia routerului(din browser) trebuie sa ai undeva un meniu de genu quick wizard. Incerci sa faci acolo o setare PPOE, cu username si pass date de la romtelecom. Sper ca ti-am fost de ajutor, iar daca ai alte nelamuriri, scrie-mi. Funda?

| Bucur_Paul_1992 a răspuns (pentru Bucur_Paul_1992):

Si ca raspuns la prima intrebare, nu, nu platesti mai mult. E dreptul fiecaruia sa-si partajeze conexiunea la internet la cate dispozitive doreste.

| Cristina11r a răspuns (pentru Bucur_Paul_1992):

Mai am o intrebare... cablurile si toate cele de la modem le pot lasa asa sau vin puse altfel?

| Bucur_Paul_1992 a răspuns (pentru Cristina11r):

Pai daca routerul are cablurile lui(asa cum trebuie sa aiba) doar scoti mufa de la internet(aia ce iese din splitter) din el, il scoti din priza si cam atat. Practic, cand pui modemul in cutie sau unde vrei sa il pui, trebuie sa aiba cu el doar cablul de alimentare. Restul cablurilor, de internet si de retea(cel care intra in pc) le folosesti la router. Atentie! Trebuie neaparat prima data sa configurezi routerul prin cablu legat de pc, altfel nu-ti va merge internetul.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu cred ca ai sa reusesti sa conecteziu 2 modemuri / router uri si nu vad logica pentru asta.

In al doilea rand la orice abonament de internet fix abonamentul are un pret in care intra un trafic nelimitat asa ca nu intereseaza pe nimeni ce faci tu cu netul in casa, cu cate dispozitive te conectezi sau cat trafic faci

| Cristina11r a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau sa le conectez pe amandoua, doar pe al doileawinking.

| Jake109 a răspuns:

Nu nu vei plati mai mult dacat daca folosesti MB

| MitzaTKD a răspuns:

Nu.