| IasminHEHE a întrebat:

eu am un procesor de 2.2... si am placa video ddr2. Daca imi iau o placa video ddr3 merge am auzit ca ar merge... multumesc pentru raspuns

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Merge si DDR5 fara probleme atita vreme cit sursa, carcasa si placa de baza o suporta (trebuie' sa ai slot PCiExpress in care sa infingi placa, in cazul tau nu stiu sigur, ca la 2.2 GHz poti sa ai si un procesor de prin 2002-2003 si ioc PCiEx pe placile de baza din perioada aia).

| IasminHEHE explică (pentru KodrutZ):

Am PCI slotu dar cum verifit treaba cu sursa

| Yellow94 a răspuns (pentru IasminHEHE):

Ma sursa trebuie sa fie minim de 450 de W vezi daca scrie asa pe eticheta ei, daca nu i-ati alta mai mare ca sa alimenteze tot ce vrei tu sa bagi in pc. Alte verificari nu ai de facut.

| KodrutZ a răspuns (pentru Yellow94):

Decit sa dai cu mucii in fasole mai bine taci. Ai habar cit consuma un calculator mediu? Nu. O sursa de 350 W reali e suficienta pentru majoritatea calculatoarelor de pe TPU... dar cum nu prea mai gasesti asa ceva, 400 ajung. Acuma depinde si de procesor si placa video, ca astia sint consumatorii cei mai mari din sistem.
@Iasmin: Ce procesor/placa de baza ai mai exact? Nu de alta, dar slotul PCI e una, PCI Express e alta... happy

| Yellow94 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu imi zici mie sa dau cu muci in fasole, ca nu am habar?, ar fi bine sa-ti vezi de treaba ta. Pentru ca eu i-am zis de ce sursa are nevoie ca sa poata functiona bine pc-u dupa ce isi i-a o placa video noua mai mare, Mucosule!

| KodrutZ a răspuns (pentru Yellow94):

(.) Considera ca intre parantezele astea erau niste jigniri la adresa mica-tii, dar nu ma cobor la nivelul tau ca am altele mai bune de facut. Pe scurt, testat cu soft de monitorizare al unui UPS mai inteligent ca tine - i3 2120, doua bete de DDR3, SSD+HDD, placa de sunet dedicata, unitate optica, doua venturi de carcasa de 12, placa video EVGA GTX 750 Ti Superclocked, monitor LCD de 19", in full load, consum total tras de sursa din UPS ~170W. Cum sursa e un Sirtec de 400W cu eficienta de vreo 75%, consumul real al componentelor e ceva mai mic. Acuma explica mataluta de ce ar trebui unui calculator de-asta mai de buget asa (deci fara ssd, fara placa de sunet dedicata, fara venturi pe carcasa) o sursa de 450.