| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Fac o greșeală dacă îmi cumpăr acest laptop myria?
Link : https://altex.ro/......PMY8315BL/

Vreau un laptop ultraportabil și subțire în care să fac lucruri zilnice cum ar fi navigatul pe internet, muzică, filme,etc.
Tot odată vreau și un laptop rapid. Unele laptop-uri se mișcă foarte greu, poate din cauza ca au un HDD, nu știu.
Ce credeți?
E bun laptopul acesta la banii ăștia?
Se mișcă rapid?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Deci ca sa inteleg, vrei un monstru de laptop, cel mai subtire dar in acelasi timp si cel mai ieftin? Daca vrei ceva rapid cauta cu SSD, dar nu vei gasi foarte subtire, asa ca poti cumpara si astea cu eMMC, la pretul asta mi se pare ok.

| Alexandru390 explică (pentru Frank51):

Tot ce îmi doresc de la laptop e să ducă cerințele enumerate mai sus rapid. Mersi pentru răspuns. Voi căuta cu SSD, poate găsesc ceva de buget.

| Frank51 a răspuns (pentru Alexandru390):

O sa iti duca cerintele de mai sus, dar nu ultra mega rapid. Daca te intereseaza sa fie subtire, usor, si sa iti faci treaba cu el, merita, daca vrei ceva cu adevarat performant, iese din ecuatie greutatea si grosimea. Cel mai ok in cazul tau este sa faci un sacrificiu si sa iti iei ceva second hand, cu i5 8GB ram 256GB SSD stocare, https://bit.ly/3bge55W, cel putin asta as face eu.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde la ce intentionezi sa-l folosesti.
Daca mergi cu el la servici, pentru email, ceva redactare in word sau excel, este foarte bun.
Daca il vrei pentru jocuri, ori pentru un copil, este indicat un PC, nu laptop.
Laptopurile sunt mult prea scumpe sa-l dai unui copilas, sa se joace cu el, fiindca nu sunt destinate pentru acest lucru.

| NLS a răspuns:

"Fac o greșeală dacă îmi cumpăr acest laptop myria?"

Una MARE! Practic, daca nu stii pe ce sa arunci 700 lei, cumpara-l.

Laptop cat de cat subtire si rapid gasesti la peste 1700-1800 RON.

Si invata regula de baza: fara Myria. - daca vrei sa te tina.

Daca vrei sa fie rapid, ai nevoie de 8GB DDR4.
un SSD fiabil si cu viteza buna, de 256 dar preferabil de 500GB.
un procesor cu 4 nuclee, in nici un caz Celeron, ci un i3 la o frecventa decenta. (sau echivalent de la AMD).

| gelu1970 a răspuns:

E resigilat.
Cumpără un laptop nou.
Acest model în concret e slab. Memoria internă e mică. Și cei 32 gb de stocare e un chip lipit pe placă. Din cei 32 probabil ai vreo 10 deja ocupați.
Trebuie să ampliezi memoria cu un card mmc.
Nu ai unitate optică.
Procesorul e unul de gamă ieftină.
Are doar 4gb de ram și acel ram la fel, e un chip lipit pe placă.
Când se duce stocarea, sau ram, poți să îl arunci. Nu mai ai ce face cu laptopul.
În concluzie...e o castană.

| Digikey a răspuns:

Este o pocnitoare ieftina.
Cauta ceva redus 50%, poate a fost expus etc si sa aiba macar i3.

| DoctorWh0 a răspuns:

La banii astia nu prea mai gasesti altceva, decat second hand.
Din pacate, ultraportabil si subtire si in acelasi timp perfomante de top nu prea e posibil.
Si da, un laptop cu SSD este mult mai bun.