| ZeusdinBanat a întrebat:

Imi merge laptopul extrem de lent. Paginile de la google chrome nu se incarca. Nimic. Totul se blocheaza. Ca sa se deschida si sa se inchida dureaza cam 5 minute. Va rog sa imi dati sfaturi. Accept si sfaturi despre reinstalarea windows-ului.

Răspuns Câştigător
| nouatigaraelectronica a răspuns:

Buna ziua. Pana la reinstalarea windowsului se mai pot face cateva verificari. Pasul 1: Verificati daca aveti antivirusul instalat. Pasul 2 : Curatati sistemul de operare. Se poate folosii PCCleaner, este foarte ok. Pasul 3: Chiar daca aveti instalat un alt antivirus, puteti descarca gratuit pentru 30 de zile programul "Malwarebytes Anti-Malware". Este foarte bun, te scapa de toti virusii. Daca va hotarati sa il descarcati, aveti aici pagina lor de internet : https://www.malwarebytes.org Daca nici dupa aceste solutii laptopul nu functioneaza corect, incercati o defragmentare. In ultima instanta, daca nimic nu da rezultate trebuie windowsul reinstalat. Gasiti tutoriale video pe youtube. Daca nu ati instalat niciodata windowsul, este de preferat sa apelati la un prieten.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Reinstalarea Windows-ului se face doar ca o ultimă soluție. Oricum, e Windows, deci e normal sa se ducă în timp, așa de bun l-o făcut Microsoft-ul, și le mai trebuie și bani pe el.
În cazul tău ar fi de făcut o optimizare și curățare a sistemului
Acest lucru se face manual și folosind un utilitar.Deoarece e mult de scris dacă vei arunca un ochi la mine pe site(e la profil), la pagina de sisteme de operare și platforme, acolo la windows(de exemplu 7) la optimizarea sistemului am detaliat exact cum se face.Ca utilitar recomand Glary utilities free(pentru uz personal doar!), dar setat cum trebuie și cu optimizatorul de ram dezactivat
Apoi să dezinstalezi și să cureți urmele de la Google chrome.Acest browser stochează de la istoricul de navigare la orice dată personală pe hdd, iar din cauza asta spațiul de stocare date scade, pc-ul devine lent și browser-ul se va sufoca și nu va mai lucra, la care se adaugă faptul că așa de bun îi de dă crash-uri într-o veselie și face și phishing de date„anonime". Deci joc cu el că praf borwserul ășta și instaleză și folosești ori IE 11 ori Mozilla forefox. Până și IE-ul 11 cu smart screen filterul inactiv este mult peste prostia aia de la google.
. Succes

| K0sti a răspuns:

L-ai curatit vreodata, ai schimbat pasta termica? De virusi l-ai verificat? Da nu cu prostii de avira, avast, avg...

| ZeusdinBanat explică (pentru K0sti):

Imi poti da mai multe detalii despre pasta termica? Nu stiu ce este.