| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Îmi poate explica cineva de ce plăcile integrate Intel sunt așa slabe față de plăcile integrate amd?
Adică dacă îți iei un procesor i9 din a 9 generație să zicem și un procesor amd ryzen 3, de ce placa vega pe care o are (vega 3 sau vega 8) are dublu fps față de placa Uhd 630?
Lăsând la o parte plăcile dedicate de ce amd obține dublu față de Intel? Cei de la Intel nu observă asta? De ce mai integrează plăci video în procesoare dacă nu prea îți sunt de folos?
Vreau să îmi explicați detaliat și să îmi spuneți dacă e ceva ce nu știu.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea ce nu stii tu, este ca:
- procesoarele AMD sunt optimizate pentru Windows, de uz comercial (pentru populatie) si folosesc resursele la maxim pentru asta.
- procesoarele Intel sunt procesoare generale, concepute pentru a fi capabili sa execute mult mai multe sarcini decat un "amarat" de joc sub Windows. Aceste procesoare au multe functii suplimentare fata de cele din Windows, folosite in industrie, navigatie, armata etc., de care procesoarele AMD greu sunt capabile.
Daca acele functii suplimentare sunt activate, procesoarele Intel depasesc de departe concurenta AMD.

| flixbuster a răspuns (pentru Bula):

Ciudat raspuns. Uite, ceva materiale de citit.

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-threadripper-3970x-review

http://www.fool.com/......s-chi.aspx

http://www.theverge.com/......ay-tracing

A, si asa, de final: pe procesoarele astea iti garantez ca nu ruleaza Windows. Pe console ca nu intereseaza si pe Threadripper ca nu poate;)

https://www.windowscentral.com/......28-threads

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că AMD a cumpărat tehnologie de la producători renumiți de plăci video, pe când Intel pune pe pastilă un simplu procesor grafic fără pretenții, pentru că ei niciodată nu s-au ocupat de partea asta. Pentru ei e suficient ca utilizatorul să poată afișa ceva pe ecran. Dacă vrea performanță, n-are decât să pună o placă dedicată alături.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bula bate cimpii cu mare stil. Amuzant ca i-ai dat funda. In fine, nu de asta e problema. Intel integreaza placi video in procesoare pentru ca multe companii folosesc Intel in workstationuri si nimeni nu face sisteme pentru munca de birou in ideea ca cineva o sa joace CoD in 4K pe ele...

| JicaContra a răspuns:

ATI...
AMD a cumparat ATI care era concurenta la Nvidia si acum au cipuri FOARTE BUNE video pe care le integreaza in placa de baza
in schimb Intel nu si-a dat niciodata nici un interes in ideea de video, au imbunatatit la un moment dat (pe la generatia 7) si video integrat, dar fara sa se chinuie prea tare

| flixbuster a răspuns:

Simplu: pe Intel ii doare la basca de video pentru ca desi procesoarele lor sunt scumpe, s-au vandut ani de zile bine mersi si fara placa video puternica.

Acum ii cam doar putin si in alta parte decat la basca, de cand cu AMD Ryzen (si Threadripper). Sa vedem ce au de gand dar trebuie asteptat putin ca-s prea mari ca sa se miste repede (pentru cunoscatori, putina istorie: Intel Pentium 4 - AMD Athlon XP - Intel Core 2 Duo).