| anonim_4396 a întrebat:

Imi poti explica te rog cum e cu aurul su cu karatele. nu prea inteleg. Gramul de aur e in functie de cate karate are bijuteria?

Răspuns Câştigător
| argo a răspuns:

Karat-ul arata cat aur pur e intr-un obiect (bijuterie / lingou etc)
Aurul de 24 k (karate) e aur pur si e binenteles cel mai scump per gram.
Aurul de 18 k e aur impur (are 6 parti alte metale 18+6=24) deci 75% aur
Aurul de 14 k tot asa - 14 pana la 24 e 10 parti alte metale
Si mai e si de 10 k.

Se poate verifica prin diferite metode de ex. la amanet / bijuterie sa vada aia de acolo de care e si cat costa. Stiu ca au ceva substante chimice care reactioneaza pozitiv la diferite tipuri de aur. Mai e si stanta etc.
Sper ca te-ai lamurit.

1 răspuns:
| Kaℓi a răspuns:

Karate e o treaba, carate alta treaba happy
Caratele reprezinta puritatea aurului. Aurul e un metal moale, si se aliaza cu alte metale mai dure pentru a se putea prelucra din el bijuterii. cu cat are mai multe carate, cu atat e mai pur. Aurul de 24 carate are puritate de 99, 9%, cel de 18 are cam 75%. Se aliaza in general cu cupru pentru ca e tot galben happy