| jasmin1rose a întrebat:

Bună TPU!

În urmă cu un an de zile mi-am cumpărat o tabletă. Încă din primele luni am observat că funcţia touchscreen merge greoi şi că aplicaţiile nu se deschid uşor.
Totuşi, nu mă aşteptam ca într-un an, să nu mai funcţioneze aproape deloc.
Acum, întreg display-ul e înţepenit.

Ce ar trebui să fac?
Merită să repar o tabletă care a costat în jur de 400 de lei sau nu?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salut, poti sa iti resetezi tableta (sa o aduci inapoi la setarile din fabrica) dar daca de cand ai cumparat-o mergea blocat trebuia sa o returnezi.
Atunci cand iei o tableta sau orice produs IT te uiti prima data la reviewuri, comentarii (ce spun altii despre tableta aia).
Probabil are componentele slabe si nu prea ai ce face cu ea.
Eu spre exemplu am un Samsung tab 4 si se misca binisor dar daca bag un joc mai nou aparut, se blocheaza toata.
O tableta buna porneste de la 800 de lei... (de ce? pentru ca fiind ecran mare, are nevoie de componente bune ca sa nu se miste blocat).
Oricum. mai bine sa strangi bani si sa iti ei ceva bun, decat ieftin si prost, nu?
Eu zic ca nu s-a meritat achizitia. Tot ce mai poti face e sa ii dai un reset si eventual sa o vinzi.

6 răspunsuri:
| ilieandrei10 a răspuns:

Nu merită, eu mi-am cumpărat una la 800 lei acum 3 ani, și funcționează ca nouă!

| danutzu96 a răspuns:

Daca e eboda, evolio, serioux, Allview sau alte chinezarii e bine ca a functionat si atat. Daca mai ai garantie o poti duce acolo, daca nu cumpara una mai serioasa.

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu merită.Ce să te aștepți de la o tabletă de banii ăștia....De 400 lei te-a ținut.

| jasmin1rose explică (pentru Evolution):

Tableta mea se numeşte eSTAR Grand şi are o diagonală de 10.1". Am resetat-o ieri în speranţa că îşi mai revine dar... nimic. E înţepenită.
Până la urmă cred că am să o duc la un service.

| Evolution a răspuns (pentru DeyCj):

Hai sa nu exageram, am un tab 4 si am dat pe el acum 2 ani 400 de lei si merge si acum in zilele noastre fara prea multe mofturi, dar isi face treaba in toata conectica.
Depinde foarte mult de firma, de optimizari de soft, de calitatea pieselor.
Un iphone 3 se misca si acum impecabil din cauza ca este bine optimizat si materialele sunt bune dar desigur ca avand specificatii foarte vechi, nu mai merge sa rulezi aplicatii din zilele astea.
Asa ca nu subestima totusi banii.
Sunt unele chestii la bani mai marunti care isi fac treaba, uneori mai bine decat anumite chestii mai scumpe.

| Evolution a răspuns (pentru jasmin1rose):

Salut, cu cat are ecranul mai mare cu atat cere resurse mai mari.
Cand te uiti la o tableta, incearca sa gasesti una care sa fie bine optimizata si sa fie puternica, cele cu ecran mare si ieftine de obicei nu sunt bine optimizate.
Incearca sa te indrepti spre branduri populare (Samsung, Asus etc.)
Si daca tot exista acest internet ti-am spus, cand cumperi ceva (indiferent ce este) te uiti mai intai la ce spun altii despre acel lucru, cei care l-au cumparat deja. daca pretul raport si calitate este unul bun.