| mistergiovany49 a întrebat:

La Canon Pixma MG2550S, imi sta ledul galben de la pozitia B aprins! Am scos cartusele si le-am reintrodus si totusi a ramas aprins! Cineva avizat imi poate da un sfat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| mistergiovany49 explică:

Conform manualului imprimantei Led-ul B indica cartusul negru (Black), iar C indica cartusul Color.
Led-ul este aprins sau palpaie cand cartusul este gol sau nu este bine asezat /e defect.
Incearca sa-l duci la umplut la un centru de umplere cartuse. Umplerea costa putin (10-15 lei), dar daca cartusul este cu chip de control, atunci chip-ul te poate costa inca 70-80 lei. Daca nu are chip, atunci va trebui resetata imprimanta sa "vada" cartusul umplut.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie cumparat un cartus negru, nou.

Bula
| Bula a răspuns:

Ce indica acel "Led galben"?

| mistergiovany49 explică (pentru Bula):

Nu stiu ce indica! Ramane aprins din start! Sunt 3 pozitii cu led 1. Avarii, 2. B si 3 C. Se pot vedea in foto imprimanta pe net.

| mistergiovany49 explică (pentru mistergiovany49):

Si daca incerc sa-l incarc eu, ce cerneala sa cumpar? trimite te rog daca se poate raspuns pe email. multumesc

| Bula a răspuns (pentru mistergiovany49):

Sunt mai multe cerneluri care se pot folosi, dar sunt si multe care nu.
Pentru o incarcare cu 10 lei nu merita sa risti. Cartusul se va putea incarca de 2-3 ori, dipa care va trebui schimbat.

| mistergiovany49 explică (pentru mistergiovany49):

Ai o schema de resetare simpla si sigura, sau sa urmez varianta din manual?

| Bula a răspuns (pentru mistergiovany49):

Ce scrie in manual?

| Bula a răspuns (pentru mistergiovany49):

"If you refill your cartridge, the printer will always show an empty cartridge message. You can override the empty cartridge message by holding down the "stop / reset" button on the printer for around five seconds. The printer should continue printing, and use any of the remaining ink in the cartridge. If the printer thinks that both cartridges are empty, you will receive a second error message, and you will need to hold the button for another five seconds. If the circuitry on the cartridges is actually damaged this process will not work."

| mistergiovany49 explică (pentru Bula):

Yes. interesting

| mistergiovany49 explică (pentru mistergiovany49):

Conform manualului imprimantei Led-ul B indica cartusul negru (Black), iar C indica cartusul Color.
Led-ul este aprins sau palpaie cand cartusul este gol sau nu este bine asezat /e defect.
Incearca sa-l duci la umplut la un centru de umplere cartuse. Umplerea costa putin (10-15 lei), dar daca cartusul este cu chip de control, atunci chip-ul te poate costa inca 70-80 lei. Daca nu are chip, atunci va trebui resetata imprimanta sa "vada" cartusul umplut.

| AnthonyWhite a răspuns:

Trebuie reincarcat cartusul cu cerneala neagra (Black)
de unde si " B "

| mistergiovany49 explică (pentru AnthonyWhite):

Merci Anthony! Ce cerneala ma sfatuiesti sa cumpar? Il pot incarca cu seringa?