| Xenoverse1 a întrebat:

Ma gandesc sa achizitionez un laptop de gaming zilele astea si ocilez intre brandurile Asus sau Lenovo, dar vreau sa stiu ce brand este mai bun ca Asus sau Lenovo, multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ambele branduri îs la fel.Cel mai bine e sa analizezi hardware-ul fiecărui laptop, și apoi să vezi raportul calitate/preț. Fiind ca ambii producători îs chinezi, nu prea ai ce diferență să faci între ei.

| CM7YRE a răspuns:

Salut, ce ai in buget? Cum a spus sierra1, e mai important ce contine. Daca mergi pe ideea de "Imi iau Asus ca ala e cel mai bun", si tu nimeresti unul care ti se strica, sau invers, iei un brand "prost", si apoi iti merge extrem de bine.ce te faci? Spune la ce doresti sa il utilizezi, ce buget ai. Sau da-mi un mesaj in privat, te ajut cu sfaturi, idei, sa-l personalizam cat mai bine.

| RAY a răspuns:

Eu care am multe experiente cu ele spun ca nu e diferenta intre ele, practic ei cumpara compoentele si le unesc astfel fac ei laptopuri, ceea ce poate face oricine, importante sunt componentele si ventilatia sa fie buna, vezi de un laptop cu componente bune, un Intel i5, 1050/1060 nVIDIA, 8 gb ram ddr4, un ssd obligatoriu, sa aiba ventilatie buna, ecran ips, personal nu inteleg de ce un gamer ar alege un laptop si nu un desktop, ca gamer ce portabilitate ai nevoie

| stef87 a răspuns (pentru RAY):

Poate ca un laptop e mai usor de transportat la diverse evenimente (fie ca doar cu prietenii, fie ca alte evenimente), poate ca omul are de gand sa il poata utiliza nu doar acasa si nu doar pentru gaming, poate ca omu nu sta acasa cea mai mare perioada a timpului etc.
Nu sunt un maestru in ale componentelor si unii spun ca sunt anumite procesoare I5 mai bune decat cele I7, dar totusi, ti-as recomanda sa faci un efort si daca tot iti iei, sa-ti iei i7, de generatie cat mai recenta. Incearca sa sa gasesti cu minim 8 gb de ram, dar sa ai grija sa aiba cel putin inca un slot diponibil (poate ca la un moment dat vei dori sa-i mai adaugi, deci sa ai unde). SSD clar, sa mearga unse datele.
Eu personal nu spre gaming m-am orientat, dar Dell -ul luat de mine zboara (nu te limita la niste marci, asa cum a spus lumea mai sus, conteaza ce muschi are, nu ce hante poarta)

| sierra1 a răspuns:

Nu contează cum se numește, important e ce conține

| NLS a răspuns:

Brandul conteaza mai putin, doar clasa/seria face diferenta intre 2 produse diferite.
(nu are sens sa compari produse de gaming cu produse mainstream, low entry, sau business. Calitatea e TOTAL diferita. )

ASUS sunt taiwanezi, nu sunt chinezi, cum sustinea cineva mai sus.
Bineinteles ca produc si ei o parte dintre subansamble in China si alte tari, insa au si procese tehnologice proprii, iar asamblarea si testele se fac la ei.

Lenovo sunt un brand de top din China, cu nimic mai prejos decat ASUS.
Productia se desfasoara in Beijing in mare parte, iar research-ul: in SUA si Beijing.

Componentele sunt cele care conteaza, si RACIREA.

Din pacate detalii despre racire ai sanse sa afli doar daca urmaresti niste review-uri de specialitate.
Site-uri straine, sau lab501.ro

Despre ce buget e vorba, sau la ce te-ai gandit?
Mai cauta astazi cineva laptop de "gaming" cu 1400 RON laughing

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca as fi fost intrebat in 2008 daca recomand ASUS, raspunsul ar fi fost: categoric NU. Calitatea era OK-ish, dar nu ofereau decat driverele initiale, nimic pe urma.

Insa in ziua de azi, s-a schimbat treaba, si pe partea de gaming chiar imi place cum s-au dezvoltat.

Am avut pe mana un Acer, undeva la 1000 euro, ce trosnea din toate incheieturile dupa un an de utilizare (al unei colege de munca).
La Asus n-am vazut asa ceva.

Ca branduri mai problematice, singurele de care trebuie sa te feresti sunt Toshiba si Compaq.

Acer si MSI sunt OK, mai ales pentru jocuri, daca te obisnuiesti cu calitatea mai slaba a materialelor la Acer.

HP, Fujitsu si Dell sunt foarte bune, insa nu pentru ce vrei tu, ci in gama Workstation/ business. (si Lenovo are o astfel de gama)

| andrefrancais a răspuns:

Recomand Lenovo sa Dell