| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, mă poate ajuta cineva să îmi fac un transformator de înaltă tensiune(la intrare 12V 1A ~ şi la ieşire în jur de 20KV ~,nu vreau răspunsuri de genul "Scoate unul din televizor",cât despre proiectele anterioare, am renuntat la ele.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Delcourile din masinile cu benzina sunt asemenea transformatoare, la care trebuie sa asiguri pe partea primara impulsuri de 12V (de la ruptor sau un circuit de comanda pentru aprindere electronica, destul de simplu).
http://wiringschematic.net/wp-content/uploads/2012/03/12v-tube-lamp.gif

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Tu practic ai nevoie de un transformator de rețea, cel mai bun sfat este acela de a cauta televizoare alb negru gen sport, diamant snagov si scoti transformatorul din ele, televizoarele sport alb negru din epoca ceaușistă functionau si pe 110 volti si pe 220, iar daca vrei numai transformatoare de 12 volti gasesti gata facute cu 40 lei la tarabe in obor, ce rost are sa muncesti tu sa l faci?

| Bula a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Transformatoarele de inalta tensiune din televizoare functioneaza doar cu circuit de comanda electronic, la frecventa, putere si forma de unda specific, care este foarte complicat de realizat, chiar si pentru un electronist profesionist.