| Tiger7777 a întrebat:

mama mea a sters cele mai importante inregistrari DVR ale mele... Suntem la UPC. Se mai pot recupera?

2 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Nope sad
chiar daca sistemul de inregistrare ar fi fost la UPC tot nu ai fi recuperat nimic
asa, sunt sigur ca DVR-ul e la tine acasa, moment in care, poate, daca scoti hdd-ul din el si te chinui cu un program de recuperare de date de gen recuva... insa trebuie sa aiba un sistem de fisiere recunoscut de windows, NU de linux (e foarte probabil chiar ca e linux dvr-ul ala)

totusi, poate ne dai mai multe detalii, de gen unde inregistrezi si modelul exact al aparatului, poate totusi avem alte idei

ca eu de exemplu nu folosesc dvr, deloc... cu atata piraterie big grin

Bula
| Bula a răspuns:

DVR-urile fac inregistrarile intr-un mod specific, care nu seamana cu formatele recunoscute de windows, iar daca accesul este parolat, atunci si inregistrarile se fac codate.

In caz de stergere, daca NU se mai scrie absolut nimic pe disc, atunci poate mai exista urme fizice din inregistrare pe disc, dar reuperarea lor necesita aparatura si soft specializat, foarte scump.
Si recuperarea este posibila DOAR daca DVR-ul nu face stergere protejata, prin suprascriere.