| EcaterinaIna a întrebat:

Buna TPU.
Mi-am cumparat un sistem care merge alimentat la usb, eu vreau sa il fac sa se alimenteze la o baterie sau mai multe legate in serie... ar merge? Si daca da, cam ce baterii si cum sa le leg?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Deci ai nevoie de o sursa de tensiune 5 V si un curent de minim 1 A. Cred ca si 4.5V e suficient pentru tine.3 baterii R20/AA legate in serie sau o barerie 3R12 (sau mai multe legate in paralel pentru un curent mai mare/durate de functionare mai indelungata).

http://www.shopmania.ro/baterii/p-varta-superlife-3r12p-4-5v-23534045

Totusi un alimentator universal de genul asta:

http://www.mikado.ro/......0126.2.jpg

ar rezolva problema de a nu mai alimenta sistemul de la USB. Bateriile nu prea sunt fiabile pentru o folosinta indelungata dar poti folosi acumulatori dar si aceia trebuie reincarcati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de sistem? As zice power bank sau baterie externa, cum vrei sa-i zici, tot prin USB si e reincarcabila.