| dianaminerva1999 a întrebat:

mi-am luat un laptop Acer aspire e5 si nu are licenta pusa. are pe el sistemul de operare endless os
Stiti vreun program cu care imi pot face un stick bootabil? Multumesc

13 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Iti trebuie o imagine ISO de windows si folosesti Rufus ca sa faci stick bootabil

| dianaminerva1999 explică (pentru gelu1970):

Dar pe endless os nu merge programe.exe
? ce as putea face cu ce al program care sa ruleze pe endless os.

| dianaminerva1999 explică (pentru gelu1970):

Rufus nu merge pentru ca nu ruleaza in endless os. alt program care sa ruleze in endless os.

| ss501 a răspuns (pentru dianaminerva1999):

Trebuie sa intri in bios si sa alegi sa ruleze de pe stick.Eu am descărcat windows 10 de pe site ul oficial si l a pus pe un stick cu rufus și apoi a mers. Urmareste cat mai multe tutoriale pe yt si o sa il faci pana in final. P.s si eu sunt fata

| gelu1970 a răspuns:

Diana, inteleg ca vrei sa schimbi sistemul de operare cu windows. stiu ca rufus nu ruleaza pe sistemul ce ai instalat, insa cred ca nu e o problema ca acel stick sa il faci pe un alt pc/laptop fie al unui prieten fie al unui vecin. trebuie doar sa aiba sistemul de operare windows.

| dianaminerva1999 explică (pentru gelu1970):

Am pus windowsul pe stick ii bootabil, imi apare logoul de la windows 10 si se tot invarte o roata... de acolo nu merge tot asa sta si se invarte rotita aia ce sa fac?

| gelu1970 a răspuns (pentru dianaminerva1999):

In ideea ca stick e bine facut si imaginea ISO de pe el e ok, trebuie sa formatezi hdd

| DaniTDCI a răspuns:

Daca e nou laptopul si are windows-ul instalat din fabrica, sub laptop vei gasi seria ce trebuie sa o bagi

| dianaminerva1999 explică (pentru DaniTDCI):

Are endless os si unde bag seria? va rog ajutati-ma dau funda!

| MarioDraghi a răspuns:

Nu ai un prieten care are windows și să te ajute?

| dianaminerva1999 explică (pentru MarioDraghi):

Mi-am pus windowsul pe stick dar de la logo nu merge mai departe ce sa fac am incercat si cu 32 bit si cu 64 aceeas problema

| MarioDraghi a răspuns (pentru dianaminerva1999):

Te pot ajuta să faci stick-ul bootabil cu windows prin CMD, pas cu pas. Și după aia va boota.

| dianaminerva1999 explică:

Pliz help me ma chinui de 3 zile sa-l fac va rog ajutati-ma
dau funda