| imD a întrebat:

Mi-am scapat aseara telefonul, un Blackberry 9900, in apa. L-am pus la uscat, iar acum am incercat sa il pornesc. A pornit si mi-a aratat o baterie cu un x rosu pe ea. Am incercat sa il pun la incarcat dar nu se incarca. Oare e doar bateria de vina? Stiu ca am cam grabit treaba sa il pornesc atat de repede dar.

5 răspunsuri:
| Reparatoru a răspuns:

Cel mai recomandat este sa mergi cu el la cineva specializat in domeniu.trebuie desfacut si curatat bine, altfel risti sa-l distrugi de tot.nu mai baga bateria in el, este foarte important acest lucru, produce scurturi care nu mai pot fi remediate.bafta!

| Zartbitter a răspuns:

Văd că ți-ai dat singură seama că te-ai cam grăbit :-)

Desfă bateria și curăță contactele (sunt niște lamele metalice la marginea bateriei) cu un bețișor cu vată. Inclusiv cele ale telefonului.
Dacă problema reapare, încearcă să desfaci telefonul în cât mai multe piese poți (adică scoate SIM-ul și tot ce se poate cu mâna liberă, adică fără vreo unealtă ajutătoare) și pune-le pe toate într-un castronel cu orez simplu. Lasă-le măcar 4-5 ore. Orezul absoarbe foarte bine orice urmă de umezeală.

| ONElena11 a răspuns:

Daca continua sa iti arate asa inseamna ca iti trebuie o noua baterie big grin

| Stares a răspuns:

Daca tot nu-ti merge bateria s-a ars!

| imD explică:

Asta-i ca atunci a pornit, mi-a aratat asta. iar acum nu mai porneste deloc.