| anonim_4396 a întrebat:

nu înțeleg ceva la Facebook. Am văzut ca sunt multi prieteni la care nu le-am văzut demult postările și am văzut că apare ca nu-i urmăresc. Întrebarea mea este: ce se întâmplă de fapt? Când dai cerere la o anumită persoana, nu o urmărești automat? De asemenea, eu cred că sunt și alte persoane care nu mă pot vedea în noutăți deoarece nu mă urmaresc chiar daca ei mi au dat cerere. Cum funcționează acest mecanism sau exista ceva setari?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa ce v-ati acceptat pe lista de "prieteni" (cunostinte), Facebook face un clasament despre contactele tale cu persoana respectiva.
Poti da prioritate unor persoane prin activarea butonului "urmareste" aceea persoana.
De asemenea, poti stabili prietenii apropiati.
Cei cu care conversatiile prin Messenger sunt mai dese, urca pe lista de prioritati.
Activitatea restului persoanelor sunt indicate doar daca au ceva eveniment deosebit: ziua lor de nastere, un subiect cu multe share-uri si/sau like-uri etc.
Cu cat o persoana este cotata mai bine dupa criteriile de mai sus, cu atat va primi punctaj mai mare si se va urca mai mult sau mai putin pe lista de prioritati, din care re ti se vor prezenta doar primele.

| Paula2018 a răspuns:

Cand ii trimiti cuiva cerere de prietenie ai acolo la urmarire : Nu mai urmari, Prestabilit sau Vezi prima data. Ideea ca facebooku-ul vede prin like-uri ce prieteni "urmaresti" mai des si restul nu iti mai apar.

| Mitzu7 a răspuns:

In momentul in care dai cere de prietenie unei persoane trebuie si aceasta sa iti accepte cererea.