| Yurim a întrebat:

Nu ma pot conecta cu pc-ul la routerul wireless...îmi puteți oferi va rog niște pași cum as putea face conectarea?

Mulțumesc

Ofet funda

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai adaptor wifi la pc? Că dacă nu... n-ai cum să reușești.

| PainTech a răspuns:

In primul rand, vrei sa conectezi prin cablu sau prin wifi?

| PainTech a răspuns:

Bagi cablul si ar trebui sa mearga in majoritatea cazurilor.
Daca nu merge trebuie sa intri la
Panou de control\Rețea și internet\Conexiuni în rețea

Intri pe conexiunea respectiva, proprietati, in lista selectezi Internet Protocol Versiunea 4 ( IPV4), proprietati, selectezi Se obine automat adresa Ip si se obtine automat adresa de server DNS.

Metoda II, https://www.digitalcitizen.life/change-ip-address-windows
Tu lasi alea doua pe automat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Router-ul are un manual de utilizare care ar trebui citit. Fiecare router are un alt fel de instalare/interfata.
Nu poti pune un PC desktop (calculatorul ala mare cu ecran si unitate centrala) sa mearga pe internet wireless. Wireless e in general pentru laptop/telefon mobil/tablete etc.
La PC se foloeste un cablu de conectare care vine in cutie impreuna cu routerul. Ai o carte ghid care iti spune ce pasi trebuie sa urmezi.

| floreadan a răspuns:

Daca pui cablul ar trebui sa functioneze. Ai incercat asta?

| Yurim explică (pentru floreadan):

Cablul este conectat

| CNot3 a răspuns:

Daca te referi la PC ( Calculator), ai nevoie de cablu de retea care se conecteaza in PC si in Routerul wireless. Daca ai windows 10 ar trebui sa se faca automat. (Cu cablu)

| Yurim explică (pentru CNot3):

Am windows 10, dar nu mi s-a conectat automat.

| CNot3 a răspuns (pentru Yurim):

Uita-te atenta pe portuil din spate de la router, sa ai pus pe lan 1 calu, daca il ai pe lan 2 n-o sa ti meraga.

| Yurim explică (pentru CNot3):

Eu nu am LAN la router am WAN

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurim):

Tot de cablu cu conectori RJ-45 discutam aici. WAN si LAN sunt ca Stan si Bran. https://devicebox.ro/......i-lan.html

| flixbuster a răspuns (pentru Yurim):

Da modelul exact de router.

| Yurim explică (pentru flixbuster):

Tenda F3

| dannyel86 a răspuns (pentru Yurim):

Te-ar putea ajuta:
https://www.youtube.com/watch?v=W4t-Frxr62U

Vezi si instructiunile date de producator in manualul oficial.

| JicaContra a răspuns (pentru Yurim):

"Eu nu am LAN la router am WAN"
pe un router "standard" exista un port pe care scrie WAN (Wide Area Network) sau Internet, si in ala trebuie bagat cablul pe care vine internetul

restul de porturi se numesc implicit LAN (Local Area Network) si acolo poti sa infigi calculatoarele din casa, wifi, fiind de asemnea connectat tot la LAN

deci, vezi daca firele sunt connectate corect, daca ai bagat firul de internet in LAN, atunci NU are cum sa mearga

in alta ordine de idei, daca routerul e nou, dupa ce connectezi calculatorul, trebuie setat si routerul, la digi de exemplu, in router trebuiesc puse un unsername si o parola, pe care le-ai primit cu, contractul
iar asta deja e o chestie cam avansata

| flixbuster a răspuns (pentru Yurim):

Ok. mai departe, ai foarte multe comment-uri contradictorii. zici ca vrei pe cablu dar cand esti intrebata de adaptor wireless la pc zici ca ai de acela. poti descrie concret:
- starea initiala;
- starea finala la care vrei sa ajungi;
- ce ai facut;
- unde te-ai impotmolit.

Teoretic, din poze de pe net, Tenda F3 are porturi 1xWAN (scrie sub el cu albastru WAN) si 3xLAN (restul). Cablul de internet (care intra in casa de la furnizor) se baga in port WAN si cablul de la PC intr-un port LAN. Asta e tot si trebuie sa mearga. Pe partea de configurare a router trebuie sa ai DHCP activ sa primesti adresa IP dar daca pe wireless iti merge atunci sigur ai DHCP activ. Ce mai poate fi problematic:
- portul LAN din router - incearca alt port LAN:
- cablul UTP - incearca alt cablu UTP;
- placa de retea de pe placa de baza sau portul acesteia defecte: nasol, alta placa de baza sau placa de retea separata (cel mai simplu e una pe USB);
- driver placa de retea incorect/inexistent - iti trebuie driverul corect de placa de retea.

Pentru driver placa de retea: ce model exact de placa de baza ai?